Prezydent Bush w Warszawie o amerykańskiej polityce zagranicznej
Podczas przemówienia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush podkreślił, że podział na Wschód i Zachód jest podziałem przebrzmiałym, podziałem starego świata, który obecnie nie ma racji bytu.
Bush zauważył, że po zburzeniu Żelaznej Kurtyny, Europa powinna budować jak najszerzej rozumiana jedność. Prezydent podkreślił, że wszystkie europejskie demokracje powinny mieć szansę przystąpić do struktur europejskich i północnoatlantyckich. Nie będziemy tolerować nowego Monachium czy nowej Jałty - powiedział Bush, dodając, że wolna Europa nie może wykluczać żadnego państwa. Bush zapewnił, że wierzy w to, że każdy kraj, który jest gotowy ponieść zakres odpowiedzialności wymaganych od członków, będzie mógł już niedługo wstapić do NATO.
Dużą część przemówienia prezydent poświęcił Rosji. Podkreślił, że Europa powinna i potrafi współpracować z Rosją. Dodał, że ani NATO, ani USA nie są i nie będą wrogami otwartej i demokratycznej Rosji. Podkreślił, że jego nadzieje wobec Rosji są ogromne, o czym - jak zapewnił - poinformuje w sobotę prezydenta Władimira Putina.
Bush zaznaczył również, że Europa, musi być otwarta na Ukrainę, która - jak mówił - zmaga się z problemami transformacji.
Mówiąc o sytuacji na Bałkanach, George W. Bush zapewnił, że Ameryka będzie kontynuowała wraz z siłami europejskimi swoja misję pokojową w regionie, aż do jak najszybszego uregulowania konfliktów.
Prezydent poruszył również kwestię krytykowanej przez Rosję i niektóre kraje europejskie tarczy antyrakietowej (NMD). Podkreślił, że ma ona służyć zapewnieniu światowego pokoju. Dodał, że NMD nie będzie prowadził do nowego wyścigu zbrojeń, a raczej zapewni ograniczenie zbrojeń "państw nieobliczalnych".
Amerykański przywódca powiedział, że państwa, które korzystają z wolności, powinny pomóc państwom, które dopiero teraz wkraczają na drogę demokracji. Dlatego zainteresowania USA i Europy powinny dotyczyć całego świata. Wśród głównych wyzwań, jakie stoją przed światem zachodnim, Bush wymienił przeciwstawienie się światowym zbrojeniom, walkę z AIDS i zapewnienie wolnego handlu na całym świecie.
Prezydent, odwołując się do polskiego sukcesu gospodarczego i politycznego, zapewnił, że USA będzie wspierał Polskę i kraje, które dzielą z nami wartości takie jak demokracja i umiłowanie pokoju. Według niego, Polska staje się dzisiaj pomostem dla demokracji w Europie i propagatorem bezpieczeństwa dla państw sąsiednich takich jak Ukraina, Słowacja, państwa bałtyckie.
Komentując aspiracje Polski i zauważając jej szybki rozwój, Bush zacytował optymistyczny refren piosenki Golec u'Orkestra: tu na razie jest ściernisko, ale bedzie San Francisco.(ck)