Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął wizytę w Turcji, będą rozmowy o Ukrainie
Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek wieczorem dwudniową oficjalną wizytę w Turcji. Głównymi tematami rozmów w Ankarze i Stambule będą narastający kryzys rosyjsko-ukraiński na Krymie, jesienny szczyt NATO i dwustronna współpraca gospodarcza.
Pierwotnie głównym celem wizyty Komorowskiego w Turcji miało być rozpoczęcie w tym kraju oficjalnych obchodów 600. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Jednak w obliczu narastającego konfliktu na Półwyspie Krymskim najważniejszym tematem rozmów politycznych polskiego prezydenta z tureckimi władzami będą niepokojące społeczność międzynarodową ostatnie wydarzenia na Ukrainie.
Temat ukraiński zdominuje pierwszy dzień wizyty Komorowskiego w Ankarze. O perspektywie wyjścia z kryzysu na Ukrainie polski prezydent rozmawiać będzie z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem, szefem rządu Recepem Tayyipem Erdoganem oraz przewodniczącym parlamentu Cemilem Cicekiem.
Turcja interesuje się sprawą Krymu m.in. z powodu mieszkającej tam około 300-tysiecznej społeczności Tatarów, historycznie i kulturowo związanych z Turcją. Tatarzy stanowią 12 proc. mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu. Posługują się językiem bliskim tureckiemu i są sunnitami, tak jak większość Turków.
Na decyzję Ankary w kwestii Ukrainy wpływa też jej zależność od dostaw rosyjskiego gazu. Turcja nie ma wystarczających rezerw tego surowca, jeśli Rosja odcięłaby jej swe dostawy.
W minioną sobotę szef MSZ Turcji Ahmet Davutoglu złożył wizytę w Kijowie, podczas której wyraził zdecydowane poparcie dla nowych ukraińskich władz i jednocześnie opowiedział się za utrzymaniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
Komorowski: stanowisko Turcji napawa optymizmem
Prezydent Komorowski ocenił w poniedziałek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęconej tematyce ukraińskiej, że "w relacjach polsko-tureckich mieści się też wrażliwość na kwestie Krymu". - Ostatnio prezentowane stanowisko tureckie w sprawie sytuacji na Ukrainie napawa optymizmem co do możliwości sformułowania wspólnych poglądów w tej kwestii - podkreślił.
Innym istotnym tematem rozmów politycznych Komorowskiego w Turcji będzie polityka bezpieczeństwa w kontekście wrześniowego szczytu NATO w Walii.
Wizyta polskiego prezydenta w Ankarze i Stambule wiązać się będzie ściśle z przypadającą w tym roku 600. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.
W czwartek w Stambule prezydenci obu krajów otworzą polsko-tureckie forum gospodarcze, w którym weźmie udział blisko 150 firm. Podczas wizyty podpisany zostanie protokół o współpracy między polskimi i tureckimi mediami publicznymi.