Trwa ładowanie...
d3zxtin

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. Sławomira Wojciechowskiego na dowódcę operacyjnego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda mianował generała brygady Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych - poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wojciechowski rozpocznie pełnienie funkcji 1 stycznia 2017 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda mianował gen. Sławomira Wojciechowskiego na dowódcę operacyjnego
(PAP/EPA, Fot: Jacek Turczyk)
d3zxtin

Zmiana na stanowisku dowódcy operacyjnego RSZ jest związana z zakończeniem trzyletniej kadencji obecnego dowódcy gen. broni Marka Tomaszyckiego. Zgodnie z konstytucją dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych - tak jak dowódcę generalnego i szefa Sztabu Generalnego - mianuje prezydent. Nieoficjalne, informacje o nominacji Wojciechowskiego były znane od kilkunastu dni. W piątek potwierdził je szef BBN Paweł Soloch.

Gen. Wojciechowski jest od sierpnia 2015 zastępcą dowódcy operacyjnego RSZ i jednym z autorów reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Wcześniej, w Sztabie Generalnym WP, kierował pracami nad wdrożeniem wojennego systemu dowodzenia.

W 2011 r. dowodził IX Zmianą PKW w Afganistanie, a wcześniej 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i 4. Zielonogórskiem Pułkiem Przeciwlotniczym. W latach 2009-2010 dowodził wielonarodową Grupą Bojową UE, a w trakcie IV Zmiany PKW w Iraku w 2005 r. kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

d3zxtin

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Akademii Obrony narodowej, Joint Services Staff College w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, szkoły NATO w Oberammergau oraz studium polityki obronnej w US Army War College w Carlisle.

Od 2013 roku kierował departamentem strategii i planowania obronnego MON.

58-letni gen. Tomaszycki dowódcą operacyjnym został w 2013 roku. Wcześniej był szefem zarządu szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP. W latach 2009-2011 dowodził 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną, a od listopada 2011 był Szefem Szkolenia Wojsk Lądowych. W 2007 roku dowodził pierwszą zmianą PKW w Afganistanie.

Wcześniej był m. in. dowódcą 6. Brygady Kawalerii Pancernej, służył w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego, a od lipca 2003 do lutego 2004 r. był szefem oddziału szkolenia w PKW w Iraku.

d3zxtin

Jest absolwentem m.in. Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych - Carlisle Barracks w USA, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i AON.

Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw w polskich siłach zbrojnych. Odpowiada za organizację ćwiczeń, podlegają mu kontyngenty działające za granicą, zadaniem DORSZ jest też planowanie i dowodzenie wojskami i elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych w sytuacjach kryzysowych.

Wiesław Kukuła dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej

Prezydent Duda mianował też gen. bryg. Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kukuła obejmie stanowisko 1 stycznia 2017 roku, z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która powołuje Wojska Obrony Terytorialnej jako odrębny rodzaj sił zbrojnych.

d3zxtin

Kukułę - jeszcze w stopniu pułkownika - ma stanowisko dowódcy WOT wyznaczył we wrześniu minister obrony Antoni Macierewicz.

Kukuła objął obowiązki organizacyjne związane z przygotowaniem trzech brygad WOT na granicy wschodniej. Wcześniej przez cztery lata dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. W listopadzie został mianowany przez prezydenta na generała brygady.

Urodzony 16 marca 1972 w Częstochowie Kukuła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na WAT na kierunku elektronika i telekomunikacja. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1996 roku. Kukuła służył w lublinieckim 1. pułku specjalnym, a w latach 2003-04 w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 roku pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Na stopień pułkownika mianowany w 2008 roku.

Marek Grabski

d3zxtin

Podziel się opinią

Share

d3zxtin

d3zxtin
Więcej tematów