ŚwiatPrezydenci Polski, Niemiec i Włoch apelują o udział w wyborach do PE

Prezydenci Polski, Niemiec i Włoch apelują o udział w wyborach do PE

25 maja weźmy udział w wyborach. Wybierzmy Europę! - prezydenci Polski Bronisław Komorowski, Niemiec - Joachim Gauck i Włoch - Giorgio Napolitano namawiają we wspólnym apelu do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prezydenci Polski, Niemiec i Włoch apelują o udział w wyborach do PE
Źródło zdjęć: © WP.PL | Agnieszka Niesłuchowska

16.05.2014 10:45

Apel głów państw ukazał się w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

"Wolność i dobrobyt, pokój i prawa człowieka - tym właśnie jest Europa. I dlatego warto pójść na majowe wybory. Oddając swój głos, zyskują Państwo wpływ na politykę europejską. 25 maja weźmy udział w wyborach. Wybierzmy Europę!" - apelują Komorowski, Gauck i Napolitano.

Prezydenci przypominają, że tegoroczne wybory do PE są wyjątkowe. "Wybieramy nowy parlament dla Unii Europejskiej. W tym roku nasz głos waży więcej niż kiedykolwiek wcześniej - po raz pierwszy mamy wpływ na to, kto poprowadzi w przyszłość Komisję Europejską. Jednocześnie nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego odgrywać będą coraz ważniejszą rolę w stanowieniu prawa unijnego. Ich praca ma znaczenie dla każdego z nas, Europejczyków" - napisali. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim Komisja Europejska, w tym wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, potrzebuje zgody parlamentu, by rozpocząć urzędowanie.

Szefowie państw wspominają też o korzyściach, jakie na co dzień płyną z przynależności do Unii Europejskiej. "Nasze wolności i nasze podstawowe prawa wydają się dzisiaj oczywiste, lecz w istocie takie nie są. Trzeba je chronić i wciąż umacniać" - podkreślają.

W apelu zauważono też, że już dawno europejskość stała się powszechnym stylem życia, z którego mało kto chciałby zrezygnować. "Być Europejczykiem dzisiaj to znaczy móc mieszkać, pracować czy założyć firmę wszędzie w Unii Europejskiej. To znaczy móc podróżować bez kontroli granicznych, a często także bez wymiany waluty. To znaczy móc studiować w Warszawie, Rzymie, Berlinie czy gdziekolwiek indziej w Europie. To znaczy móc zawsze i wszędzie swobodnie wyrażać swoje zdanie. Krótko mówiąc - być Europejczykiem to znaczy być wolnym" - podsumowują prezydenci.

Jak napisali, być Europejczykiem to również znaczy być bezpiecznym. "Możemy odwoływać się do wspólnego prawa, do wspólnotowych standardów dotyczących środowiska naturalnego, spraw społecznych czy bezpieczeństwa żywności. Więź europejskiej solidarności jest tak mocna, że możemy polegać na wspólnych wysiłkach na rzecz opanowania kryzysu finansowego i gospodarczego. Naszym wspólnym celem pozostaje walka z bezrobociem i przywrócenie stabilnego wzrostu. Współpracując ze sobą, zyskujemy zdolność wspólnego decydowania o naszym wspólnym losie" - przekonują prezydenci.

Ich zdaniem, integracja europejska od początku służy zapewnieniu pokoju między narodami. "Tak jest i teraz. Naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy uzmysławia nam pilną potrzebę ściślejszej koordynacji w Europie w takich kwestiach, jak na przykład polityka zagraniczna, polityka obrony, a także polityka energetyczna" - piszą politycy.

Wybory do PE w całej UE odbędą się w dniach 23-25 maja; w Polsce 25 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)