Potępienie dla Północy. Wspólne stanowisko prezydentów
W trakcie wspólnej konferencji prasowej w Seulu prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol, wraz z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą, wyrazili jednogłośne potępienie dla Korei Północnej z powodu jej wojskowego sojuszu z Rosją. Politycy odnieśli się do decyzji Kim Dzong Una, dotyczących wsparcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Andrzej Duda składa wizytę w Korei Południowej. W czwartek polski prezydent i jego południowokoreański odpowiednik Yoon Suk-yeol, podczas wspólnej konferencji prasowej odnieśli się do sprawy zaangażowania kraju Kim Dzong Una w działania Władimira Putina w Ukrainie.
- Jednoznacznie wyraziliśmy nasze potępienie dla działań Korei Północnej, w tym eskalacji w zakresie broni nuklearnej i rakiet, prowokacyjnych działań oraz nielegalnego partnerstwa wojskowego z Rosją. Zgadzamy się, że przeniesienie sił zbrojnych Korei Północnej do Rosji jest działaniem, które łamie zasady Narodów Zjednoczonych oraz rezolucje Rady Bezpieczeństwa, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa Korei, Europy i świata - oznajmił Yoon.
Andrzej Duda w Korei Południowej. Potępienie dla działań Północy
Prezydent Korei Południowej zapowiedział również współpracę pomiędzy Polską a Seulem. Poinformował o uruchomieniu stałych konsultacji dotyczących obronności i przemysłu zbrojeniowego między oboma krajami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ponownie potwierdziliśmy wkład Korei Południowej i Polski w globalny pokój. Zamierzamy współpracować, aby chronić świat oparty na zasadach - dodał Yoon.
Yoon zadeklarował również, że Korea Południowa będzie podejmować odpowiednie kroki wspólnie z międzynarodową społecznością, w zależności od rozwoju sytuacji dotyczącej współpracy między Koreą Północną a Rosją.
- W trakcie czwartkowego spotkania w Seulu, wyraziłem przed prezydentem Republiki Korei, JunSuk-yeolem, swoje zaniepokojenie dotyczące współpracy między Koreą Północną a Rosją - oznajmił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił również, że przekazał informacje na temat obecnej sytuacji na Ukrainie, która jest wynikiem agresji rosyjskiej.
Prezydent Polski wskazał, że z uwagą śledzi się rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim, także z perspektywy Polski. Przypomniał, iż Polska od roku 1953 pełni rolę w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.
Przeczytaj także: Zakonnica naruszyła nietykalność cielesną dzieci. Sąd utrzymał wyrok
- Wyraziłem swoje zaniepokojenie działaniami, które przyczyniają się do wzrostu obaw przed zagrożeniem tutaj, na Półwyspie Koreańskim. Zapewniłem również o naszym zainteresowaniu sytuacją - powiedział Andrzej Duda.
Źródło: PAP