PolskaPrezydenci, nobliści i dalajlama w sobotę u Lecha Wałęsy

Prezydenci, nobliści i dalajlama w sobotę u Lecha Wałęsy

5 października 1983 roku komitet noblowski orzekł, że Lech Wałęsa otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Nagrodę przyznano za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Legendarny przywódca "Solidarności" do dziś pozostaje jedynym Polakiem wyróżnionym pokojowym Noblem. W 25 lat po tych wydarzeniach Lech Wałęsa w towarzystwie wielu znamienitych gości z całego świata będzie świętować symboliczną rocznicę przyznania nagrody.

Prezydenci, nobliści i dalajlama w sobotę u Lecha Wałęsy
Źródło zdjęć: © AFP

Tura pierwsza

Rocznicowe uroczystości odbywają się w dwóch turach. Pierwsza, przypadła w dzień 65. urodzin byłego prezydenta, 29 września w Warszawie.

Na Zamku Królewskim laudacje wygłosili wówczas prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz- Waltz, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, abp Tadeusz Gocłowski. Mowy wystosowali również profesor Norman Davies oraz białoruski opozycjonista profesor Stanisław Szuszkiewicz.

Wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbył się uroczysty koncert Nobel'83 ProMemoria. Goście usłyszeli m.in. Edytę Geppert, Krystynę Prońko, Dżem czy Muńka Staszczyka. Uroczystość poprowadzili Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz.

Tura druga

Druga część projektu pod nazwą "Nobel 25" odbywa się w Gdańsku. Jej główny punkt to wielka międzynarodowa konferencja pt. "Solidarność dla Przyszłości".

Na konferencję przybyć mają m.in. Dalajlama XIV, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, prezydent Litwy Valdas Adamkus, były prezydent Malty Guido de Marco, Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego profesor Ole D. MOS, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, a także wielu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i polscy politycy.

Poprzez kontakt drogą wideo w konferencji wezmą też udział były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow czy prezydent Izraela Shimon Peres.

Uroczystość "Solidarność dla Przyszłości” rozpocznie się w piątek 5 grudnia kolacją w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Konferencja rozpocznie się w sobotę 6 grudnia o godz. 9:30. Odbywać się ona będzie w trzech sesjach tematycznych: "Czy Globalny Pokój Jest Możliwy?", "Europa – Źródło Stabilności Czy Zagrożeń dla Pokojowego Rozwoju Świata w XXI Wieku?" oraz „Kierunki Rozwoju Świata - Jak Możemy Stawić Czoła Kryzysowi?".

W trakcie odbędzie się też wystąpienie Przewodniczącego Rady Europejskiej Nicolasa Sarkozy’ego „Od Solidarności do Solidarnej Europy".

Zostanie także przyznana po raz pierwszy Nagroda Lecha Wałęsy. Otrzyma ją Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud "w uznaniu osobistych zasług na rzecz dialogu międzyreligijnego, promocji tolerancji i wzajemnego zrozumienia kultur i cywilizacji, a także pokoju i współpracy międzynarodowej oraz szeroko zakrojonej działalności dobroczynnej".

Konferencja zakończy się około godz. 18. O 20:30 specjalny koncert zagrają Możdżer – Danielsson – Fresco Live.

W niedzielę 7 grudnia w samo południe w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Gdańsku odbędzie się Uroczysta Msza Święta dziękczynna z okazji 25 rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

Wydarzenia towarzyszące

W związku z obchodami rocznicy wręczenia nagrody Nobla zorganizowano też wiele wydarzeń towarzyszących.

W gdańskim Dworze Artusa można na przykład oglądać Dyplom i Medal Pokojowej Nagrody Nobla, które Wałęsa otrzymał za pośrednictwem żony 25 lat temu.

Na ścianie bloku przy ulicy Pilotów 17 na gdańskiej Zaspie, w którym w latach 80. mieszkał Lech Wałęsa z rodziną, powstał mural (malarstwo ścienne) przedstawiający jego podobiznę. Portret ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych.

200 młodych ludzi z 44 krajów świata przyjechało w czwartek 4 grudnia do Gdańska specjalnym pociągiem w ramach projektu "Ekspres Solidarności". Młodzi zwiedzić mają Gdańsk, wziąć udział w licznych wykładach i spotkaniach, a na koniec porozmawiać z z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla m.in. z Lechem Wałęsą, przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV, b. prezydentem RPA Frederikem Willem de Klerkiem oraz irańską prawniczką Shirn Ebadi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)