Prezes TK napisał do najważniejszych osób w państwie. Chce rozmów
Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wysłał list do przedstawicieli najważniejszych instytucji w państwie wzywający do rozmów o przyszłości trybunału. Chodzi o zapewnienie "sprawnego i niezależnego funkcjonowania" organu.
"Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski skierował list do przedstawicieli najważniejszych instytucji w państwie, w którym zaprasza do rozmów na temat przyszłości Trybunału Konstytucyjnego" - przekazano w komunikacie.
Podkreślono, że Święczkowski "uznaje za niezbędne zapewnienie sprawnego i niezależnego funkcjonowania Trybunału, w zgodzie z wynikającymi z Konstytucji zasadami demokratycznego państwa prawnego". W związku z tym zależy mu na podjęciu dialogu z przedstawicielami władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a także osobami z najważniejszych instytucji państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wieczorek zachowa stanowisko? "Będę trzymał stronę kolegi"
Do rozmów zostali zaproszeni marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, prezes Narodowego Banku Polskie Adam Glapiński, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz "przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Nowej Lewicy".
Święczkowski nowym prezesem TK
9 grudnia prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Święczkowski już zdążył skrytykować niepublikowanie wyroków TK przez rząd. - To, że orzeczenia Trybunału nie są publikowane, to jest bardzo zła okoliczność i poproszę jeszcze raz i zwrócę się z prośbą i żądaniem do prezesa rady ministrów, żeby te orzeczenia zostały opublikowane. Jest to czynność ściśle techniczna, z której nie wynika żadna konsekwencja prawna, ale te kwestie techniczne prowadzą do problemów w zakresie funkcjonowania wielu osób fizycznych utrudnienia w dochodzeniu ich praw - mówił.
Bogdan Święczkowski w czasach pierwszych rządów PiS w latach 2006-2007 był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po powrocie partii do władzy w 2015 roku był najpierw wiceministrem sprawiedliwości, a w latach 2016-2022 - prokuratorem krajowym. Tym samym należał do grona najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry. W 2022 roku został sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
W ostatnich latach należał do grupy "buntowników", którzy kwestionowali prezesurę Julii Przyłębskiej, przekonując, że jej kadencja skończyła się w 2022 roku.
Czytaj więcej: