Trwa ładowanie...

Prezes PiS o nowym województwie: aktualne. Kaczyński daje nadzieję

Choć od ostatniej reformy administracyjnej mija 20 lat, mieszkańcy regionu częstochowskiego nie ustają w walce o swoje województwo. Sprawa wraca przy każdych wyborach i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Teraz głos na ten temat zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Share
Prezes PiS o nowym województwie: aktualne. Kaczyński daje nadzieję
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4cq1sr

O utworzenie własnego województwa samorządowcy i mieszkańcy Częstochowy oraz okolic walczą od czasu reformy z 1999 roku. Obietnice o powołaniu 17. regionu z ust polityków padały w każdej kampanii wyborczej, ale do tej pory nic się nie zmieniło.

Częstochowianie nie zamierzają jednak składać broni. O najnowsze stanowiska polityków PiS w tej sprawie zapytali członkowie śląskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber. Pytanie o woj. częstochowskie przesłali m.in. prezesowi PiS.

"Sprawa woj. częstochowskiego będzie rozważana w kolejnej kadencji, o ile Prawo i Sprawiedliwość utrzyma władzę. W tym sensie jest aktualna" - napisał Jarosław Kaczyński w krótkiej odpowiedzi.

Zobacz także: Kornel Morawiecki: premier jest zagrożeniem dla PiS

O swoim poparciu dla idei nowego województwa stowarzyszenie działaczy KoLibra zapewniła także posłanka PiS z tego regionu Lidia Burzyńska. Parlamentarzystka stwierdziła, że powrót na mapę Polski woj. częstochowskiego jest "bardzo ważnym przedsięwzięciem".

d4cq1sr

Z kolei poseł PiS Andrzej Gawron zaznaczył, że korekta podziału administracyjnego kraju nie jest priorytetowa i wymaga wielu analiz. Zaznaczył też, że mieszkańcy Lublińca i okolic, skąd pochodzi, w większości opowiadają się za pozostaniem w woj. śląskim

Środkowopomorskie też czeka

Politycy PiS już w ubiegłym roku mówili, że - mimo wcześniejszych deklaracji - wrócą do dyskusji o zmianach na mapie kraju w kolejnej kadencji. Jarosław Kaczyński przesłał wtedy takie stanowisko częstochowskim samorządowcom. Z kolei ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odpowiadając w Sejmie na poselską interpelację, podkreślał, że rząd nie wycofuje się z planów powołania woj. częstochowskiego, ale odkłada je w czasie.

O swoje województwo walczą też mieszkańcy Koszalina i okolic, ale tam również sprawa regionu środkowopomorskiego wraca w debacie publicznej przede wszystkim podczas kolejnych kampanii jako "kiełbasa wyborcza". Wcześniej PiS zapowiadał też utworzenie woj. mazowieckiego, ale po kontrowersjach, pomysł zawieszono.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cq1sr

Podziel się opinią

Share
d4cq1sr
d4cq1sr
Więcej tematów