PiS powołał zespół ds. zbadania skutków odłączenia Warszawy od Mazowsza
• Analizy finansowe mają wykazać, czy taka zmiana jest wskazana
• Suski: jeżeli odłączenie nastąpić to będzie szersza zmiana administracyjna
• Zaznaczył, że wtedy konieczne byłyby wybory samorządowe
• Dodał, że nie jest to kwestia najbliższej przyszłości
Jest grupa posłów, która będzie badać sprawę. Nie ma na razie ani potencjalnej daty, ani ostatecznej analizy. Trzeba sprawdzić, czy się to po prostu opłaci - zaznaczył wiceszef klubu PiS Marek Suski.
Na początku roku szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił, że rząd Beaty Szydło nie pracuje nad podziałem Mazowsza. Również poseł PiS Jacek Sasin twierdził wówczas, że na razie nie ma merytorycznych prac nad projektem podziału Mazowsza.
Kowalczyk i Sasin zgodnie podkreślali, że realizacja tego pomysłu wymagałaby podjęcia rozmów z Komisją Europejską w związku z funduszami unijnymi, a te jeszcze się nie rozpoczęły. "To na razie luźny pomysł, nie ma prac nad takim projektem" - podkreślił minister Kowalczyk.
Jednocześnie Sasin mówił wtedy, że ewentualny podział Mazowsza zapewniłby równomierny rozwoju całego regionu; polityk przekonywał też, że nie byłoby możliwe uzyskanie dla woj. mazowieckiego w następnym budżecie UE po roku 2020 takiego wsparcia z funduszy europejskich jak dzisiaj, bez wydzielenia Warszawy.
Politycy PO i PSL uważają, że ewentualny podział Mazowsza byłby akcją stricte polityczną, która mogłaby skutkować utratą środków z UE.
W lutym GUS złożył do Eurostatu wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne. Takie rozwiązanie ma przynieść korzyści przede wszystkim słabiej rozwiniętej części województwa.
W 2018 r. woj. mazowieckie miałoby zostać podzielone na dwie odrębne jednostki statystyczne: tzw. NUTS2 warszawski stołeczny i NUTS2 mazowiecki regionalny. Pierwszy ma obejmować Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: mińskim, otwockim, piaseczyńskim, grodziskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim i wołomińskim, a drugi pozostałą część województwa. (NUTS - to stosowana w UE jednostka terytorialna dla celów statystycznych; po podziale Mazowsza w Polsce będzie 17 NUTS2).