Trwa ładowanie...

Prezes Banku Światowego obiecuje pomoc biednym krajom w kryzysie

Prezes Banku Światowego Robert Zoellick
przyrzekł, że jego instytucja pomoże krajom rozwijającym się w
złagodzeniu skutków światowego kryzysu finansowego.

Share
Prezes Banku Światowego obiecuje pomoc biednym krajom w kryzysieŹródło: AFP
d2lv5hq

Na konferencji prasowej z okazji dorocznej konferencji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Zoellick powiedział, że panika na globalnych rynkach, która - jak zaznaczył - jest "naturalną reakcją" na kryzys systemu finansowego, będzie się rozszerzać i "trzeba ją traktować poważnie".

Potrzebujemy teraz skoordynowanej globalnej akcji, i to nie tylko, aby poradzić sobie z kryzysem, lecz również po to, aby stworzyć nową architekturę, nowe normy, i nowy nadzór, co powinno zapewnić, że kryzys taki nigdy się nie powtórzy - oświadczył.

d2lv5hq

Podkreślił, że największe skutki kryzysu grożą krajom ubogim. Najbiedniejsze i najbardziej bezbronne grupy narażone są na najpoważniejsze szkody. 100 milionów ludzi zostały już wpędzone w nędzę w tym roku i liczba ta wzrośnie - ostrzegł.

Towarzyszący mu na briefingu dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn poparł uzgodniony przez kraje europejskie plan tymczasowego gwarantowania pożyczek bankowych, aby zachęcić je do wznowienia kredytu.

Wezwał też do szybkiego wprowadzenia w życie amerykańskiego planu wykupienia przez rząd niespłacalnych długów bankowych kosztem 700 mld dolarów w zamian za przejęcie części akcji w bankach.

Tomasz Zalewski

d2lv5hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lv5hq
Więcej tematów