Trwa ładowanie...
d12zutp

Premier zadowolony ze szczytu UE-Rosja


Trzeba z zadowoleniem przyjąć zawarte w niedzielę w Brukseli porozumienie między Unią Europejską i Rosją w sprawie tranzytu osób z i do Obwodu Kaliningradzkiego przez terytorium Litwy - powiedział w poniedziałek premier Leszek Miller w "Sygnałach dnia".

d12zutp

"To jest zmniejszenie kolejnego napięcia" - powiedział Miller. Dodał, że decyzje dotyczące tranzytu są krokiem kompromisowym, który trzeba przyjąć do wiadomości. Premier podkreślił, że Polska chce widzieć w Rosji życzliwego obserwatora rozszerzenia Unii Europejskiej.

Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że porozumienie Unii Europejskiej i Rosji oznacza uznanie stanowiska, które zajmowały przez cały czas negocjacji polskie władze, które twierdziły, że nasz kraj nie jest dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego krajem tranzytowym.

Zawarte porozumienie przewiduje, że od 1 lipca 2003 r. zostanie wprowadzony tzw. Dokument Ułatwionego Tranzytu, który pozwoli Rosjanom na wielokrotne przekraczanie litewskiej granicy przy przejazdach z i do Kalinigradu. Dokument będzie wydawany przez litewskie konsulaty. Ma on być bardzo tani albo nawet bezpłatny. Przy jednorazowych podróżach koleją można będzie uzyskać Kolejowy Dokument Ułatwionego Tranzytu. Kupując bilet pasażer będzie musiał podać swoje dane osobowe, które zostaną przekazane stronie litewskiej, najprawdopodobniej drogą elektroniczną. (mag)

d12zutp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12zutp
Więcej tematów