Trwa ładowanie...

Premier Viktor Orban o imigrantach: gdyby nie Węgry, Europa by upadła

• Gdyby nie działania Węgier w sprawie nielegalnych imigrantów, to Europa już by upadła - oświadczył Viktor Orban • Jego zdaniem, zasługi Węgier w tej sprawie będą zapisane w podręcznikach historii • Premier Węgier był pytany, gdzie według niego byłaby dziś Europa, gdyby jego kraj nie sprzeciwił się polityce otwartych drzwi
Share
"Zasługi Węgier w tej sprawie będą zapisane w podręcznikach historii"
"Zasługi Węgier w tej sprawie będą zapisane w podręcznikach historii"Źródło: AFP, Fot: Joe Klamar
d31qpd8

- Gdyby nie działania Węgier w sprawie nielegalnych imigrantów, to Europa już by upadła - oświadczył premier Węgier Viktor OrbanOrban w wywiadzie opublikowanym na łamach tygodnika "Lokal". - Gdybyśmy nie spełnili swoich zobowiązań, Europa już by upadła. Nie można by powstrzymać (...) kapitulacji - oznajmił szef rządu pytany, gdzie według niego byłaby dziś Europa, gdyby Węgry nie sprzeciwiły się polityce otwartych drzwi. Jego zdaniem, zasługi Węgier w tej sprawie będą zapisane w podręcznikach historii.

"Będą w niej większością i będą ją kształtować na swoje podobieństwo"

Nawiązując do niedzielnego referendum w sprawie obowiązkowych kwot relokacji uchodźców, Orban podkreślił, że stawką są w nim losy Węgier i Europy. Według niego alternatywa jest następująca: "albo utrzymamy naszą ojczyznę i Europę takimi, jakimi je kochamy, albo je stracimy", bo "inni będą w niej większością i będą ją kształtować na swoje podobieństwo".

d31qpd8

- Widzimy na zachód od naszych granic, co się dzieje, gdy decyzje o takiej doniosłości są podejmowane bez pytania ludzi o zdanie. Tam już mówią, że cofnęliby czas. My nie popełniamy błędu, którego nie można naprawić - zaapelował Orban.

Premier Węgier pytany, jakie są jego zdaniem największe zagrożenia związane z imigracją, odparł, że chodzi o bezpieczeństwo. Orban powiedział, że zmuszanie lub zachęcanie ludzi do zamieszkania w innym kraju, gdzie dotykają ich potem ciągłe rozczarowania, jest nieludzkie. - Tłum oszukanych imigrantów jest stałym źródłem konfliktów. Nie mówiąc o tym, że spośród wściekłych młodych ludzi są rekrutowani terroryści - oznajmił szef rządu.

Poza tym, jak ocenił Orban, imigranci nie podzielają europejskich wartości. - Na przykład my, Europejczycy, szanujemy kobiety, patrzymy na nie jak na równoprawnego partnera. U nich są inne zwyczaje. W każdym europejskim kraju przyjęta jest monogamia, a poligamia jest karana. U nich zaś to rzecz naturalna" - powiedział. Premier dodał, że utrzymanie imigrantów obciąża też gospodarkę.

W niedzielę referendum na Węgrzech

Orban zapytany, czy wyobraża sobie wspólne europejskie stanowisko w sprawie obowiązkowych kwot relokacji imigrantów, odparł, że "nie ma nawet zgody co do punktu wyjścia, gdyż niektórzy są zdania, iż obecnej wędrówki ludów nie da się powstrzymać i wobec tego trzeba rozmieścić miliony imigrantów".

d31qpd8

- My uważamy to za nihilizm. To tak, jak gdybyśmy z otwartymi ramionami szli do walki. Ale w wielu częściach świata udało się rozwiązać kwestię ochrony granicy. Stoimy więc na stanowisku, że musimy chronić nasze granice i zapobiec najechaniu Europy przez setki tysięcy ludzi, co więcej, powinniśmy zadbać, by nie musieli ruszać w drogę. Krótko mówiąc: udzielmy pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna, zamiast ściągać problem do nas - powiedział Orban.

W niedzielę na Węgrzech odpędzie się referendum, w którym wyborcy będą odpowiadać na pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

d31qpd8

Podziel się opinią

Share
d31qpd8
d31qpd8
Więcej tematów