Premier Ukrainy alarmuje: Rosja stawia świat na krawędzi katastrofy nuklearnej

W czwartek Ukraina obchodzi Dzień Pamięci o Uczestnikach Likwidacji Katastrofy Awarii Elektrowni Atomowej w Czarnobylu. Premier Denys Szmyhal we wpisie w mediach społecznościowych ostrzegł, że Rosja - okupując elektrownię jądrową w Zaporożu i prowadząc ostrzał w pobliżu innych elektrowni jądrowych - ponownie stawia świat na krawędzi katastrofy nuklearnej.

Premier Ukrainy alarmuje: Rosja stawia świat na krawędzi katastrofy nuklearnej
Premier Ukrainy alarmuje: Rosja stawia świat na krawędzi katastrofy nuklearnej
Źródło zdjęć: © EPA, PAP
oprac. BAR

"Dziś czcimy bohaterskie czyny osób, które brały udział w likwidacji następstw awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Setki tysięcy odważnych ludzi podjęło się wówczas ogromnego wyzwania, aby chronić nie tylko Ukrainę, ale całą ludzkość" - napisał ukraiński premier na swoim profilu na Facebooku.

"Wydawało się, że świat na zawsze wyciągnął wnioski z tej gorzkiej lekcji" - dodał polityk i podkreślił, że rosyjski totalitarny reżim po raz kolejny prowadzi świat na skraj katastrofy nuklearnej, okupując elektrownię jądrową w Zaporożu i prowadząc ostrzał w pobliżu innych elektrowni jądrowych znajdujących się na Ukrainie. "To kolejne wyzwanie dla ludzkości" - zaznaczył Szmyhal.

"Musimy powstrzymać Rosję"

"Aby zapobiec kolejnej ogromnej katastrofie technologicznej, musimy powstrzymać Rosję" - stwierdził Szmyhal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Szef ukraińskiego rządu dodał, że odwiedzenie Rosji od stosowania gróźb zastosowania broni jądrowej jest jednym z punktów Formuły dla Pokoju wypracowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "Cały świat powinien o tym mówić" - zaapelował Szmyhal.

Dzień Pamięci o Uczestnikach Likwidacji Katastrofy Awarii Elektrowni Atomowej w Czarnobylu obchodzony jest na Ukrainie corocznie 14 grudnia, w rocznicę zakończenia budowy sarkofagu nad blokiem energetycznym nr 4 w czarnobylskiej elektrowni.

26 kwietnia 1986 r. w wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainierosjakatastrofa nuklearna
Wybrane dla Ciebie