Trwa ładowanie...

Premier Turcji: rząd nadal sprawuje władzę

• Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że "nikt nie powinien się niepokoić, rząd nadal sprawuje władzę". Dodał, że wojsko otrzymało rozkaz owrotu do koszar

• Puczystów określił jako "zdrajców". Równocześnie wezwał zwolenników rządu do wyjścia na ulice

Share
Premier Turcji: rząd nadal sprawuje władzę
d3km7ot

Reuter cytuje wypowiedź dowódcy tureckich sił specjalnych, według którego siły zbrojne "nie puszczą płazem tej akcji".

Dowódca tureckiej I Armii odpowiedzialnej za Stambuł i zachodnią Turcję powiedział agencji Anadolu, że puczyści to "niewielka frakcja" i "nie ma się o co martwić".

Armia turecka informuje, że przejęła kontrolę nad państwem. Po to, by - jak informują jej przedstawiciele - "odzyskać wolność oraz chronić demokrację i prawa człowieka". Wojskowe helikoptery otworzyły ogień do Pałacu Premiera znajdującego się w Çankayi, w centralnej dzielnicy Stambułu. Do budynku zbliżają się również czołgi.

d3km7ot

W Stambule żandarmeria wojskowa częściowo zamknęła dwa mosty nad cieśniną Bosfor, łączące Europę z Azją. Jednocześnie ze stolicy Turcji, Ankary, napływają doniesienia o strzelaninie i rannych żołnierzach. Nie wiadomo na razie, czy zamknięcie mostów i ruchy wojsk to efekt puczu czy też zamachowi stanu udało się zapobiec. Na ulice miasta miały wyjechać wozy opancerzone, a nad Ankarą widziano śmigłowce oraz myśliwce. Jak relacjonują świadkowie w Ankarze słychać było dwa silne wybuchy a wokół parlamentu stanęły czołgi.

Pojawiają się też informacje o przejęciu przez wojsko i zamknięciu międzynarodowego lotniska w Stambule, jednego z najważniejszych węzłów lotniczych w tej części świata. Według tureckiego CNN zakładnikiem żołnierzy, którzy próbują dokonać zamachu stanu może być szef Sztabu Generalnego Turcji Hulusi Akar.

Internauci donoszą, że w Turcji nie ma dostępu do najpopularniejszych serwisów oraz portali społecznościowych. Turcja jest członkiem NATO, posiada drugą pod względem liczebności - po amerykańskiej - armię paktu.

Zobacz także: Zamach na tureckich żołnierzy. Ankara oskarża Kurdów

d3km7ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3km7ot
d3km7ot
Więcej tematów