Trwa ładowanie...

Premier Szydło przybyła na szczyt V4; rozmowy m.in. o Schengen i energetyce

Premier Beata Szydło przybyła na szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Pradze. Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie energetycznym i zabezpieczeniu strefy Schengen.

Share
Premier Szydło przybyła na szczyt V4; rozmowy m.in. o Schengen i energetyce
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d15gobi

Wizytę w Pradze Beata Szydło rozpoczęła od spotkania z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Według rzeczniczki rządu Elżbiety Witek dyskusje będą toczyły się wokół problemów energetycznych w Europie i tego, jak strefa Schengen jest zabezpieczona przed problemem związanym z uchodźcami.

d15gobi

- Kraje naszego regionu będą starały się akcentować, że strefa Schengen jest zależna od efektywności kontroli granic zewnętrznych - mówił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W jego ocenie kraje V4 "można uznać dzisiaj za zwolenników utrzymania swobody podróżowania, którzy czują odpowiedzialność za granice zewnętrzne i chętnie tę odpowiedzialność podejmują".

Jak podkreślił Szymański, kraje, które kontrolują granice zewnętrzne, w szczególności Polska, wywiązują się bardzo dobrze ze swoich obowiązków. - Nie rozumiemy, dlaczego ktoś chce wiązać sprawy niepowiązane, czyli przyszłość strefy Schengen, z zasadami rządzącymi migracją w Europie - mówił.

W związku z napływem uchodźców pojawiają się wątpliwości co do przyszłości strefy Schengen, która gwarantuje swobodny przepływ osób między krajami. W ubiegłym tygodniu Holandia wystąpiła z propozycją powołania ministrefy Schengen obejmującej kraje Beneluksu, Niemcy i Austrię, jeśli kryzys migracyjny nie będzie rozwiązany.

Obawy części państw Europy Środkowo-Wschodniej budzą plany rozbudowy gazociągu Nord Stream. Szymański podkreślił, że rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego nie będą dotyczyły tylko kwestii związanej z tą planowaną inwestycją, lecz szerzej - pakietu legislacyjnego zwanego unią energetyczną dotyczącego bezpieczeństwa dostaw gazu i kontroli rządowych kontraktów energetycznych na poziomie unijnym.

d15gobi

Jak poinformowała rzeczniczka rządu, w szczycie - poza premierami Polski, Czech, Słowacji i Węgier - weźmie udział prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Na wniosek prezydent Korei Południowej będą poruszane również kwestie "szerokiej współpracy między krajami Grupy Wyszehradzkiej a Koreą dotyczącej kwestii kulturalnych, gospodarczych, ekonomicznych, oświatowych" - mówiła rzeczniczka rządu.

Z Pragi Magdalena Cedro

d15gobi

Podziel się opinią

Share
d15gobi
d15gobi
Więcej tematów