Trwa ładowanie...

Premier przeprosi prezydenta? Rzecznik potwierdza taką potrzebę

Rzecznik rządu przyznał, że zdanie prezydenta ws. najnowszego projektu zmian w sądownictwie, który forsował premier, nie było wystarczająco uwzględnione. Piotr Müller na pytanie w Radiu Zet o to, czy "prezydentowi należą się szczere przeprosiny za brak konsultacji?", jasno odpowiedział, że "tak". Andrzej Duda o swoim niezadowoleniu ws. zapisów projektu mówił w trakcie ubiegłotygodniowego wystąpienia.

Premier Morawiecki przedstawił propozycję zmian w sądownictwie bez konsultacji z prezydentem.Premier Morawiecki przedstawił propozycję zmian w sądownictwie bez konsultacji z prezydentem.Źródło: PAP
dhs7pkc
dhs7pkc

Projekt zmian w sądownictwie niespodziewanie pojawił się w Sejmie na początku ubiegłego tygodnia. Zakładał on m.in. przeniesienie orzecznictwa dyscyplinarnego sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego i otwierał drogę do weryfikacji statusu powołanych przez prezydenta sędziów.

Prezydent blokuje sejmowy ekspres

Zgodnie z deklaracjami premiera, projekt miał być w pełni ustalony z Brukselą i być furtką do uzyskania przez Polskę funduszy z KPO, co ostatecznie miało okazać się nieprawdą. PiS chciał pilnego procedowania dokumentu w Sejmie, z czego ostatecznie partia zrezygnowała po stanowczym wystąpieniu prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS wygra dzięki środkom z KPO? "Można podtrzymać marzenia"

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Andrzej Duda mówił, że wyklucza poparcie części zapisów, bo uderzają w jego prerogatywy oraz podkreślał, że projekt nie był z nim konsultowany. - Nie pozwolę na to, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który nominacje sędziowskie będzie podważał, który te nominacje dokonane przez prezydenta RP będzie pozwalał komukolwiek weryfikować - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Andrzej Duda.

Rzecznik rządu przyznaje się do błędu

O niezadowolenie prezydenta z powodu braku konsultacji we wtorek w Radiu Zet pytany był rzecznik rządu. - Być może nie było wystarczająco dużej troski o to, by na każdym etapie zadbać w odpowiedni sposób o właściwe konsultacje z panem prezydentem, skoro pan prezydent uznał, że to jest niewystarczające, to przyjmujemy to z pokorą – komentował minister Müller.

dhs7pkc

- Kierunkowe decyzje, wytyczne – od pana prezesa w szczególności - zawsze były wyczulone na kwestie konstytucyjności i prerogatyw prezydenta - dodawał rzecznik.

Piotr Müller podkreślał jednocześnie, że prace nad projektem będą trwać. PiS wcześniej deklarowało, że wróci z nim do Sejmu w styczniu - Rozmawiałem z prezesem Kaczyńskim na ten temat i dał jasny sygnał, że ustawa o SN ma być dalej procedowania i mamy szukać rozwiązania, które pogodzi wszystkie racje – mówił w Radiu Zet polityk PiS.

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhs7pkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhs7pkc
Więcej tematów