ŚwiatPremier potwierdza nasze poparcie dla USA

Premier potwierdza nasze poparcie dla USA

Przebywający z wizytą w USA premier Leszek
Miller spotkał się w środę w Białym Domu z prezydentem George`em
Bushem.

05.02.2003 | aktual.: 05.02.2003 18:19

Po spotkaniu premier potwierdził na konferencji prasowej, że Polska popiera politykę USA wobec Iraku, ale nie powiedział, czy polski rząd poparłby również ewentualną akcję zbrojną przeciwko Bagdadowi bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kiedy na konferencji zapytano premiera wprost o sprawę mandatu ONZ, Miller przypomniał, że był sygnatariuszem listu przywódców ośmiu krajów, wzywającego do poparcia twardego kursu Waszyngtonu wobec Saddama Husajna.

Podpisałem ten list, bo chciałem ze swymi kolegami zamanifestować przywiązanie do pewnych wartości. Saddam Husajn musi być rozbrojony. Uczynimy wszystko, by Saddam Husajn przestał być zagrożeniem dla świata - oświadczył szef polskiego rządu.

Polski rząd będzie czynić wszystko, by poprawić warunki inwestowania w Polsce, a władze USA będą sprzyjać przedsiębiorcom chcącym inwestować w naszym kraju - oświadczył premier Leszek Miller po spotkaniu z prezydentem Bushem.

Z prezydentem Bushem umówiliśmy się w sposób następujący: ja wraz ze swoim rządem będziemy czynić wszystko, aby od strony formalnoprawnej warunki do inwestowania były jak najlepsze - mam na myśli np. zmiany ustawodawstwa. Natomiast z kolei administracja waszyngtońska będzie sprzyjała tym, którzy będą chcieli lokować swoje zainteresowanie w Polsce - powiedział premier na konferencji prasowej.

Miller zaznaczył, że polski rząd musi wykonać olbrzymią pracę, aby uprościć wiele przepisów, zlikwidować "rozmaite patologie", poszerzyć przestrzeń wolności gospodarczej w Polsce.

Premier podkreślił, że konieczne jest, aby dobra współpraca polityczna Polski i Stanów Zjednoczonych zaczęła przekładać się na sferę gospodarczą.

Szef rządu dodał, że rozmowy dotyczące amerykańskiej oferty offsetowej, związanej z zakupem przez Polskę samolotów F-16, są dobrą okazją do wzmocnienia współpracy gospodarczej. Ale - jak powiedział - nie chodzi tylko o realizację offsetu, ale również o trwałe powiązanie gospodarek polskiej i amerykańskiej, tak by do Polski napływały nowe technologie i by polska gospodarka stawała się coraz bardziej konkurencyjna. (and)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
polskausawojna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)