Premier odwołał przewodniczącego i członka Rady NFZ
Premier Kazimierz Marcinkiewicz odwołał
prof. Janusza Zaleskiego z funkcji przewodniczącego Rady
Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowały nieoficjalnie źródła zbliżone do resortu zdrowia. Do
zadań Rady NFZ należy powoływanie i odwoływanie prezesa NFZ.
Minister zdrowia Zbigniew Religa odwołał z Rady NFZ swojego
reprezentanta - Krzysztofa Kuszewskiego.
17.01.2006 | aktual.: 17.01.2006 17:38
W skład Rady Funduszu wchodzi dziewięć osób, cztery z nich reprezentują rząd: premiera, resort zdrowia, resort finansów, resorty - sprawiedliwości, obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Radzie są również przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych i Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).
Do zadań Rady NFZ należy powoływanie i odwoływanie prezesa NFZ. Obecnie prezesem jest Jerzy Miller. Sposób powoływania prezesa NFZ zmienił się po wejściu w październiku 2004 roku w życie nowej ustawy zdrowotnej. Prezesa wybiera Rada Funduszu na wniosek ministra zdrowia. Wcześniej szefa NFZ powoływał premier.
O ewentualnej możliwości zmiany na stanowisku prezesa NFZ mówiło się nieoficjalnie od chwili powołania rządu Kazimierza Marcinkiewicza.
Prof. Zbigniew Religa po objęciu stanowiska ministra zdrowia mówił, że nie będzie "rewolucji kadrowej" i że nie widzi na razie podstaw do zmiany na stanowisku prezesa NFZ Jerzego Millera. Ten człowiek wykazał się dużą mądrością i wspaniałym prowadzeniem tej ogromnej firmy- podkreślał na początku listopada Religa.
Nieoficjalnie wiadomo jednak, że przeciwnikiem Millera jest obecny wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS). Pod koniec grudnia ubiegłego roku krytykował NFZ m.in. za programy lekowe, które pozwalają na refundację leków zarejestrowanych, ale niewpisanych na listy leków refundowanych.
Każda zmiana personalna musi być bardzo dogłębnie przemyślana - podkreślał pod koniec grudnia Religa. To nie chodzi tylko o to, żeby kogoś zmienić, a na jego miejsce postawić kogoś o znanym nazwisku. To muszą być zmiany, jeżeli do nich w ogóle będzie dochodziło, które są w pełni uzasadnione. Zarówno odwołanie kogoś, jak i mianowanie na stanowisko - tu musi być pewność- mówił minister.
Na ewentualnego następcę Millera wymienia się Andrzeja Sośnierza, b. szefa Śląskiej Kasy Chorych i b. posła Platformy Obywatelskiej. Z PO odszedł, bo publicznie krytykował kierownictwo swojej partii za brak porozumienia z PiS. Sośnierz potwierdził we wtorek informację, że zamierza opuścić klub parlamentarny PO i rozważa przystąpienie do klubu PiS.
Rada NFZ została powołana w grudniu 2004 roku przez ówczesnego premiera Marka Belkę. W jej skład wchodzili także: b. wiceminister zdrowia i finansów Elżbieta Hibner, b. wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska-Zaremba, reprezentant Rady Działalności Pożytku Publicznego Janusz Adam Wesołowski, reprezentujący część samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Rudolf Borusiewicz, przedstawiciel OPZZ Ryszard Łepik, przedstawiciel Ministerstwa Finansów Jacek Gdański oraz Kazimierz Sobka z centrali Wojskowych Misji Pokojowych MON. Do zadań Rady należy m.in.: kontrolowanie bieżącej działalności Funduszu we wszystkich dziedzinach; uchwalanie planu pracy Funduszu na dany rok oraz rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych; opiniowanie projektu planu finansowego na dany rok oraz systemu wynagradzania pracowników Funduszu; podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących majątku Funduszu.
Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na początku lutego.