Trwa ładowanie...
d3l7a8y

Premier: odpowiedzią na zamachy będzie więcej demokracji

Premier Norwegii Jens Stoltenberg oświadczył, że jego kraj nie da się zastraszyć i odpowiedzią na piątkowe zamachy, w których zginęło 76 osób, będzie "więcej demokracji, więcej otwartości".

Share
d3l7a8y

Stoltenberg zapewnił na konferencji prasowej dla zagranicznych dziennikarzy, że Norwegowie będą się bronić pokazując, że nie boją się przemocy.

- Jest absolutnie możliwe, by mieć otwarte, demokratyczne, inkluzywne społeczeństwo, a jednocześnie utrzymywać środki bezpieczeństwa i nie być naiwnym - oznajmił.

- Nie damy się zastraszyć tymi zamachami - zapewnił premier, nazywając je "narodową tragedią".

d3l7a8y

Oznajmił, że odpowiedzią na "brutalną przemoc" będzie nadal obrona "wolności, otwartości, tolerancji i demokracji".

Zdaniem Stoltenberga ludzie mają prawo do ekstremistycznych poglądów, ale nie do wcielania ich w życie przemocą.

Uważa on, że w dłuższej perspektywie konsekwencją zamachów będzie szerszy udział obywateli w polityce. - Myślę, że spowodują one większą partycypację, większą aktywność polityczną - powiedział.

Premier zapowiedział też, że po zakończeniu śledztwa i po okresie żałoby zostanie przeanalizowana reakcja policji oraz jej zdolność do działania.

Jak dodał, w śledztwie dotyczącym zamachów uczestniczą służby wywiadowcze wielu państw europejskich.

W piątkowym podwójnym zamachu terrorystycznym, do którego przyznał się Anders Behring Breivik, śmierć poniosło 76 osób. Na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki współrządzącej Partii Pracy, zastrzelonych zostało 68 osób, a osiem poniosło śmierć w ataku bombowym w Oslo.

d3l7a8y

Podziel się opinią

Share
d3l7a8y
d3l7a8y
Więcej tematów