Qaqwqwrqw

Premier Morawiecki odwiedził Litwę. "Kontynuujemy dzieło Lecha Kaczyńskiego"

Premier Mateusz Morawiecki odbył jednodniową wizytę na Litwie. Wraz z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem odwiedził rafinerię PKN Orlen w Możejkach. Obaj politycy wzięli udział w odsłonięciu Kamienia Pamięci Lecha Kaczyńskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis
Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis (PAP)
Qaqwqwrqw

Na tablicy umieszczono napis w języku polskim i litewskim: „Prezydentowi Polski, przyjacielowi Litwy, który realizował wspólne marzenie Europy Środkowej o wolności podążającej drogą wyznaczoną przez Solidarność. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rafineria w Możejkach należy do rodziny suwerennych państw, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz jest symbolem przyjaźni między Polską a Litwą”.

Podczas przemówienia Morawiecki podziękował Litwinom za pielęgnowanie pamięci o Lechu Kaczyńskim. Zaznaczył jednak, że najważniejsze są "żywe pomniki". - I Możejki to taki żywy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który łączy dzisiaj krwiobiegi gospodarcze naszych krajów, który tworzy dobre perspektywy na przyszłość, perspektywy uniezależnienia się od niepewnych źródeł energii od niepewnych sąsiadów. To wszystko zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - mówił.

Qaqwqwrqw

Szef polskiego rządu zaznaczył również, że Polska zamierza "kontynuować przesłanie Lecha Kaczyńskiego" i dążyć do zbliżenia z Litwą. - Tak, jak Lech Kaczyński budował Solidarność i później wolną Polskę, a następnie jako prezydent tworzył płaszczyznę współpracy pomiędzy narodami litewskim i polskim, tak chcemy dzisiaj kontynuować w duchu współpracy z Litwą te najważniejsze dzieła, które nam zostawił w spadku - oświadczył.

Podczas ceremonii głos zabrał także premier Litwy Saulius Skvernelis. Polityk pochwalił zdolności Lecha Kaczyńskiego i podkreślił, że potrafił "myśleć strategicznie". - To był mądry polityk, ta decyzja (o inwestycji w Możejki – red.) była udana i jest to jeszcze jedno ogniwo, które łączy nasze narody i ich stosunki - ocenił.

Premier Litwy zaznaczył, że ma nadzieję na owocną współpracy z polskim rządem. - Dziś jesteśmy razem i silni jak nigdy wcześniej - podkreślił.

Qaqwqwrqw

Źródło: TVP Info

Zobacz także: Róża Thun uderza w Andrzeja Dudę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw