Premier Morawiecki: Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń
Premier Mateusz Morawiecki zamieścił nowy wpis na Facebooku, w którym odniósł się do wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. "Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę" - napisał szef polskiego rządu.
"Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę. Uważam, że niedopuszczalne jest rozszerzanie kompetencji, działanie metodą faktów dokonanych, narzucanie innym swoich decyzji bez podstawy prawnej" - napisał w środę na swoim profilu na Facebooku Mateusz Morawiecki.
W ocenie premiera "tym bardziej niedopuszczalne jest używanie szantażu finansowego, mówienie o karach, czy używanie dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Debata w PE. Mocne słowa Morawieckiego: Nigdzie się nie wybieramy
Swoim wpisem Mateusz Morawiecki nawiązał do wygłoszonego we wtorek przemówienia, w którym podkreślał, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. - Nigdzie się nie wybieramy, nie patrzymy tylko na krótkotrwałe korzyści - tłumaczył szef rządu.
Premier skrytykował jednak niektóre działania instytucji UE. - Nie możemy milczeć, gdy nasz kraj jest atakowany w sposób niesprawiedliwy. (…) Prawo unijne wyprzedza prawo krajowe do poziomu ustawy i w obszarach przyznanych Unii kompetencji, ale najwyższym prawem pozostaje konstytucja - dodał Morawiecki.
Zobacz też: Kłótnia Tuska z dziennikarzem TVP. Ekspert komentuje wprost
Dwudniowe posiedzenie RE. Morawiecki pojedzie do Brukseli
Na temat spraw związanych z Polską premier Mateusz Morawiecki będzie mówił także podczas dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. Rozpocznie się ono w czwartek i potrwa do piątku. Unijni przywódcy porozmawiają m.in. o podwyżkach cen energii, polityce migracyjnej i epidemii koronawirusa.
Z ustaleń RMF FM wynika, że europosłowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim wezwali, aby kwestia "łamania zasad praworządności w Polsce" i wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym znalazł się w harmonogramie posiedzenia Rady Europejskiej.
Przypomnijmy, że w czwartek w Parlamencie Europejskim ma odbyć się głosowanie nad rezolucją ws. "kryzysu praworządności w Polsce". Wezwano w niej do podjęcia "pilnych działań", w tym uruchomienia mechanizmu warunkowości wobec Polski.