PolskaPremier Litwy spotkał się z pezesem PKN Orlen

Premier Litwy spotkał się z pezesem PKN Orlen

Zamknięcie transakcji kupna litewskiej rafinerii w Możejkach przez PKN Orlen nastąpi 15 grudnia tego roku - poinformował premier Litwy Gediminas Kirkilas na konferencji prasowej po spotkaniu z prezesem PKN Orlen Igorem Chalupcem.

Wcześniej Kirkilas mówił, że sfinalizowanie transakcji sprzedaży akcji rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejek) koncernowi PKN Orlen nastąpi 14 grudnia. Na konferencji wyjaśnił, że data uległa jednak przesunięciu.

"Bardzo dobre" spotkanie

Ta data, 15 grudnia, jest założeniem, które przyjęliśmy. Liczymy, że tego dnia nastąpi transfer środków na rachunki sprzedających i jednocześnie transfer akcji dla PKN Orlen - powiedział Chalupec.

Prezes płockiego koncernu ocenił spotkanie z premierem Litwy jako "bardzo dobre". Omówiliśmy wszystko to, co jest konieczne- dodał.

Według Chalupca, aby transakcja doszła do skutku, muszą być spełnione "pewne warunki". Do tego czasu musimy podpisać umowę o sfinansowaniu transakcji. Musi też zostać przeprowadzone due dilligence. Czekamy też na raport litewskiej komisji rządowej, powołanej dla zbadania przyczyn pożaru w Możejkach - powiedział.

Na przełomie maja i czerwca PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7% akcji Możejek, należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos, za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66% akcji rafinerii za 852 mln USD. 7 listopada zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska.

Kupno Możejek "nie bardzo podoba się w Rosji"

Zdaniem Chalupca, po zawarciu transakcji wznowienie normalnych dostaw ropy z Rosji "będzie kwestią najwyżej miesięcy".

Jak przyznał premier Kirkilas, transakcja kupna Możejek przez PKN Orlen "nie bardzo podoba się w Rosji". To nie jest żadną tajemnicą (...) Od trzech miesięcy rurociąg dostarczający ropę dla Możejek nie działa. Jednak nasze stosunki z Rosją, oprócz tej sprawy, są normalne - stwierdził.

Premier RP Jarosław Kaczyński zapowiedział na 8 i 9 grudnia swą wizytę w Wilnie. Zdaniem premiera, "wszystko wskazuje" na to, że wtedy będzie podpisane porozumienie w sprawie "mostu energetycznego" między Litwą i Polską. Wcześniej - 22 listopada - porozumienie ma być finalizowane na poziomie zainteresowanych spółek.

Projekt korzystny dla wszystkich

Most energetyczny to inwestycja, której celem jest połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy, a następnie - rozszerzenie jej o Europę Zachodnią i kraje nadbałtyckie.

Most energetyczny zasadniczo zmieni sytuację w całym regionie. Ważne jest, że realizując taki projekt Litwa i Polska poszerzają swoją współpracę elektroenergetyczną. Sądzę, że "most" spowoduje przyspieszenie innych tego typu projektów w regionie- powiedział Kirkilas.

W jego opinii projekt będzie korzystny zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Rosji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)