Trwa ładowanie...

Premier Japonii alarmuje. Korea Północna może mieć pociski z bronią chemiczną

- Korea Północna może dysponować pociskami wyposażonymi w broń chemiczną - oświadczył w czwartek premier Japonii. Ta wiadomość wywołała obawy przed powtórką tragedii sprzed ponad 20 lat.

Share
Premier Japonii alarmuje. Korea Północna może mieć pociski z bronią chemiczną
Źródło: PAP/EPA
df2cazo

Rząd Shinzo Abe twierdzi, że reżim Kim Dzong Una może mieć pocisk z sarinem i jest to "nowa faza zagrożenia" dla kraju. Na początku marca Korea Północna oświadczyła, że jej wojsko ćwiczyło atak na amerykańskie bazy w Japonii. Wystrzelono też trzy rakiety balistyczne w kierunku Japonii, które spadły do morza około 300 km od japońskiego wybrzeża.

Wtedy próbę rakietową potępiło wiele krajów i ONZ. Ale to pokazuje, że atak reżimu Kim Dzong Una na Japonię nie jest niemożliwy.

df2cazo

Sarin w tokijskim metrze

Wiadomość o podejrzeniu posiadania sarinu przez Koreę Północną zelektryzowała japońskie media, które przypomniały o zamachu z 1995 roku w tokijskim metrze. Członkowie sekty Aum Najwyższa Prawda w godzinach porannego szczytu rozpylili w metrze sarin. Gaz zabił 12 osób i spowodował poważne obrażenia u ponad 5,5 tys. ratowników i pasażerów metra. Do dzisiaj wiele ofiar odczuwa skutki tamtego ataku.

W najbliższą sobotę przypada 105. rocznica urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Korei Północnej i dziadka obecnego przywódcy Kim Dzong Una. Światowe media spodziewają się tego dnia uroczystej parady w Pjongjangu. Spekuluje się też, że reżim może przeprowadzić testy nuklearne oraz rakietowe. Często przy okazji ważnych rocznic dla kraju północnokoreańskie władze robią takie testy.

df2cazo

Podziel się opinią

Share
df2cazo
df2cazo
Więcej tematów