PolskaPremier i prezydent znów chcą lecieć do USA. Trwają rozmowy

Premier i prezydent znów chcą lecieć do USA. Trwają rozmowy

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski spotkał się w Waszyngtonie z zastępcą sekretarza stanu USA do spraw Europy i Euroazji Wessem Mitchellem. Tematami rozmów były m.in. możliwość wizyt w przyszłym roku premier i prezydenta Polski w Waszyngtonie oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Premier i prezydent znów chcą lecieć do USA. Trwają rozmowy
Źródło zdjęć: © Fotolia

02.11.2017 03:09

Głównym tematem rozmów - jak powiedział Marek Magierowski - była współpraca polsko-amerykańska w dziedzinie bezpieczeństwa. W rozmowie z korespondentami polskich mediów przekazał, że podczas spotkania ze swoim amerykańskim odpowiednikiem omawiał możliwość wizyt w 2018 roku premier i prezydenta Polski w Waszyngtonie.

- Chcielibyśmy podtrzymać dobrą atmosferę, dobre wyniki wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce w lipcu tego roku - powiedział Polski wiceminister. Zastrzegł, że nie chciałby w tym momencie mówić o konkretnych terminach. Przypomniał, że Polska od 1 stycznia 2018 roku będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a w maju będzie przez jeden miesiąc przewodzić temu ciału - być może będzie to właśnie dobra okazja, aby np. prezydent odwiedził Waszyngton.
Wiceminister, odpowiadając na pytania polskich korespondentów poinformował, że wewnętrzne problemy polityczne Polski były tylko "marginalnymi" tematami jego rozmowy z zastępcą sekretarza stanu. - Wess Mitchell tylko jednym zdaniem wspomniał o ustawie reprywatyzacyjnej i o ustawie dotyczącej tzw. dekoncentracji mediów - wskazał Magierowski.

- W obu przypadkach poinformowałem go, że prace nad tymi projektami ustaw znajdują się zaledwie w początkowej fazie. W obu przypadkach nie ma żadnych obaw, że ustawy te w swoim ostatecznym kształcie mogą wpłynąć na nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział wiceminister.
Magierowski był pierwszym wysokiej rangi dyplomatą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, z którym miał okazję rozmawiać Mitchell po zaprzysiężeniu 12 października na stanowisku zastępcy sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji. Wess Mitchell będzie odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu amerykańskiej polityki wobec Polski i innych państw regionu.

- Jest to bardzo szeroki zakres odpowiedzialności, jednak - jak powiedział mi Wess Mitchell - Polska zajmuje poczesne miejsce w jego wizji stosunków Stanów Zjednoczonych z państwami europejskimi - powiedział polski wiceminister.
Wess Mitchell przed objęciem stanowiska zastępcy sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji dał się poznać polskim politykom jako prezes waszyngtońskiego think tanku CEPA (Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych). CEPA wśród licznych, ponad 50 waszyngtońskich think tanków, jest jedynym ośrodkiem politologicznym, który zajmuje się sprawami Europy Środkowo-Wschodniej.

Magierowski poinformował, że w Departamencie Stanu rozmawiał także o trzecim filarze stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi, jakim jest współpraca gospodarcza. - Polska planuje zorganizowanie na początku przyszłego roku polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Celem takiego szczytu byłoby zwiększenie regionalnej współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi województwami, a poszczególnymi stanami amerykańskiej federacji - zapowiedział zastępca szefa polskiej dyplomacji.

Magierowski poinformował, że zainteresowanie współpracą z polskimi województwami, miastami, a także z polskimi uniwersytetami wyrazili gubernatorzy wielu stanów, m.in. Indiany i Newady.

Pierwszego dnia swojej roboczej wizyty w Waszyngtonie Magierowski spotkał się także z Sue Saarnio, pełniącą obowiązki specjalnej przedstawicielki i koordynatorki Departamentu Stanu ds. Międzynarodowych Zagadnień Energetycznych. Wiceminister rozmawiał z nią o problemach bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym o dostawach amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), o zagrożeniach, jakie stanowią rosyjskie plany budowy gazociągu Nord Stream 2 i przede wszystkim - jak podkreślił - o możliwości zablokowania realizacji tych planów.

Magierowski po rozmowach w Departamencie Stanu udał się na waszyngtoński Cmentarz na Mount Olive, gdzie złożył wieniec na grobie zmarłego w 2000 roku Jana Karskiego. Emisariusz rządu RP na uchodźstwie podczas II wojny światowej jako pierwszy próbował zwrócić uwagę przywódców świata zachodniego na dokonywaną przez nazistowską III Rzeszę systematyczną eksterminację europejskich Żydów. Magierowski także złożył bukiety kwiatów na grobach innych wybitnych Polaków pochowanych na tym cmentarzu.

Wiceminister podczas roboczej trzydniowej wizyty w amerykańskiej stolicy planuje spotkania z przedstawicielami stołecznych think tanków oraz z amerykańskimi ustawodawcami z obu partii reprezentowanych w Kongresie i z ich doradcami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)