Premier i ministrowie na wyjazdowym posiedzeniu rządu i uroczystościach 1 września
W poniedziałek po południu rząd zbierze się na wyjazdowym posiedzeniu w Gdańsku. Wcześniej tego dnia premier i ministrowie odbędą szereg spotkań w Gdańsku i odwiedzą inne miejscowości na Pomorzu. We wtorek wezmą zaś udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Premier Ewa Kopacz przebywa w województwie pomorskim od soboty - tego dnia w Tczewie wzięła udział w spotkaniu z właścicielami ogrodów działkowych, z okazji 56. Krajowego Dnia Działkowca; w niedzielę szefowa rządu uczestniczyła w Dniu Otwartym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Premier będzie przewodniczyć w Gdańsku kolejnemu, wyjazdowemu posiedzeniu rządu. Rada Ministrów zazwyczaj zbiera się we wtorek, jednak ze względu na uroczystości odbywające się 1 września, tym razem posiedzenie odbędzie się dzień wcześniej.
Wcześniej premier złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i zwiedzi wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. Planowana jest też wizyta Ewy Kopacz w Przywidzu.
Premier dwukrotnie spotka się z mediami - po wizycie w ECS i po posiedzeniu Rady Ministrów.
W poniedziałek do odwiedzającej region pomorski szefowej rządu dołączą ministrowie. Szefowie resortów finansów - Mateusz Szczurek i spraw zagranicznych - Grzegorz Schetyna odwiedzą terminal kontenerowy DTC w Gdańsku.
Dzięki m.in. dobremu dostępowi ze strony morza zapewnionemu przez kanał podejściowy o głębokości 17 m oraz do 16,5 m wzdłuż nabrzeża i braku zalodzenia, DCT (Deep Water Container Terminal) Gdańsk jest naturalnym hubem dla obrotu ładunków kontenerowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Pierwsza jednostka została przyjęta przez DCT Gdańsk w czerwcu 2007 r. W 2013 r. w DCT po raz pierwszy przeładowano ponad 1 mln TEU ( (jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp) dzięki czemu Gdańsk znalazł się w setce największych terminali kontenerowych świata. W 2014 r. w DCT Gdańsk przeładowano 1 mln 188 tys. TEU.
Według danych dyrekcji DTC od stycznia do lipca br. w terminalu przeładowano 597 tys. 406 TEU, co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oznacza spadek przeładunków o 17 proc. Dyrektor DCT ds. handlowych, Dominik Landa mówił w niedawnej rozmowie z PAP, że wpływ na to miał kryzys w Rosji, ale w ostatnich miesiącach sytuacja zaczęła się poprawiać i do końca roku powinien zostać osiągnięty poziom przeładunków porównywalny z ubiegłorocznym.
DCT obecnie buduje drugi terminal przeładunkowy T2, dzięki któremu jego zdolność przeładunkowa do końca 2016 r. ma się podwoić, wzrosnąć z obecnych 1,5 mln do 3 mln TEU rocznie. Całkowity koszt inwestycji to ok. 200 mln euro.
Szefowa resortu infrastruktury Maria Wasiak odwiedzić ma m.in. budowę mostu kolejowego na Martwej Wiśle w Gdańsku (modernizacja mostu oraz linii kolejowej za 370 mln zł ułatwi transport towarów do Portu Gdańsk), Pomorską Strefę Ekonomiczną, Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej w Sopocie.
Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwiedzi Polską Agencję Kosmiczną w Gdańsku. Podczas wizyty szef MON spotka się z prezesem PAK prof. Markiem Banaszkiewiczem i pracownikami agencji, wysłucha informacji na temat planów i zadań PAK oraz zwiedzi siedzibę agencji.
Polska Agencja Kosmiczna w Gdańsku oficjalnie rozpoczęła działalność 10 lipca br. Jej siedziba mieści się Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Najważniejszymi zadaniami agencji jest zaangażowanie w działalność wspierającą polską obronność i bezpieczeństwo przy pomocy technik i technologii kosmicznych, a także polskiej administracji - poprzez zapewnienie dostępu do danych i serwisów związanych z wykorzystaniem satelitarnych systemów nawigacyjnych i obserwacji Ziemi.
Minister finansów oraz szef Służby Celnej Jacek Kapica spotkają się z przedstawicielami środowiska gospodarki morskiej i odwiedzą Oddział Celny "Terminal Kontenerowy" Urzędu Celnego w Gdańsku.
Szef resortu środowiska Maciej Grabowski ma na konferencji prasowej mówić o polityce wodnej, w tym ochronie przed powodzią oraz o projekcie dotyczący inwentaryzacji broni zatopionej w Bałtyku.
Minister sprawiedliwości Borys Budka będzie miał natomiast spotkanie z mieszkańcami Gdańska przy porannej kawie w jednej z miejskich restauracji.
Szefowa resortu edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedzi dwie gdańskie szkoły. W Państwowej Szkole Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego podsumuje "Rok Szkoły Zawodowców" i spotka się z kadrą pedagogiczną. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 79 spotka się z nauczycielami i porozmawia o kolejnym roku 6-latków w szkole.
Zobacz także: Premier Kopacz: symbole "Solidarności" należą do wszystkich Polaków