Trwa ładowanie...
d3dj5hu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Premier Beata Szydło do Niemców: relacje mamy znakomite, ale nie decydujcie za nas

• Premier Beata Szydło określiła w wywiadzie dla piątkowego "Bilda" relacje polsko-niemieckie jako znakomite
• Niektóre niemieckie decyzje podejmowane są czasami ponad głowami Polaków - uważa B. Szydło
• Przykładami jest Nord Stream 2 oraz sprawy polskiej mniejszości narodowej w Niemczech
• Zdaniem polskiej premier w polityce migracyjnej Berlin popełnił błędy
• Szydło zapewniła, że Polska uwzględni zalecenia UE, chociaż "prawnie nie są one wiążące", a także orzeczenie Komisji Weneckiej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3dj5hu

- Nie ma wątpliwości, że nasze relacje są znakomite. Niemcy są dla nas ważnym i bliskim partnerem w Europie. Życzylibyśmy sobie jednak, aby niektóre decyzje nie zapadały ponad naszymi głowami - powiedziała Szydło w rozmowie z największym niemieckim tabloidem.

Wymieniła w tym kontekście gazociąg Nord Stream 2, który "omija po prostu Polskę, a UE nie uwzględniła polskich interesów". - Chcielibyśmy, aby nasi niemieccy partnerzy byli po naszej stronie - powiedziała Szydło. I dodała, że to samo dotyczy polskiej mniejszości w Niemczech. - Niemiecka mniejszość w Polsce posiada specjalne prawa. Niemcy reprezentowani są automatycznie w polskim parlamencie - podkreśliła premier.

Szefowa polskiego rządu wytknęła Niemcom błędy w polityce migracyjnej. Na pytanie "Bilda", czy obawia się skutków prowadzonej przez kanclerz Angelę Merkel polityki wobec uchodźców, premier odpowiedziała: "Proszę mi wierzyć, nie jestem strachliwa. Osłabienie Niemiec sprawia, że Europa staje się niestabilna. Musimy jednak przyznać: zostały popełnione błędy" - powiedziała. Jej zdaniem sytuacja na granicach zewnętrznych UE oraz Niemiec "wymknęła się spod kontroli".

d3dj5hu

Premier zaznaczyła, że problem migrantów musi zostać rozwiązany tam, gdzie jest jego źródło. - Niestety, a mówię to bez satysfakcji, mieliśmy wtedy rację - podkreśliła Szydło przypominając, że jej partia ostrzegała wcześniej, że polityka otwartych drzwi zwiększy, a nie zmniejszy napływ imigrantów.

Szydło zapewniła, że Polska uwzględni zalecenia UE, chociaż "prawnie nie są one wiążące", a także orzeczenie Komisji Weneckiej. - (Te gremia) uznają, że nasza ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego naprawiła bezprawie naszych poprzedników. A także, że nasza ustawa medialna nie narusza standardów unijnych - powiedziała.

Premier potwierdziła, że jej rząd dotrzyma zobowiązań dotyczących przyjęcia uchodźców. - Stało się jednak to, przed czym ostrzegaliśmy, gdy nasi poprzednicy podejmowali te decyzje: zamachy terrorystyczne w Paryżu, napaści seksualne w sylwestra w Kolonii. Dzień w dzień słyszymy o atakach, w których uczestniczą imigranci - powiedziała Szydło. Jej zdaniem świadczy to o tym, że "nie doceniliśmy niebezpieczeństwa". - Dziś potrzebne są nowe rozwiązania - stwierdziła, dodając, że "potrzebny jest zwrot".

Beata Szydło złoży w piątek pierwszą wizytę w Niemczech.

d3dj5hu

Podziel się opinią

Share

d3dj5hu

d3dj5hu
Więcej tematów