Trwa ładowanie...
d4bzz89

Premier Beata Szydło dla "The Times": propozycje reformy UE niewystarczająco dobre

• W czwartek w Londynie odbyła się konferencja "Wspierając Syrię i region"
• W piątek Szydło spotka się z Davidem Cameronem w Warszawie
• Szydło dla "The Times": zmiany nie będą dobrze przyjęte przez Polaków
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier podczas spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych w Londynie
Premier podczas spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych w Londynie (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d4bzz89

Premier Beata Szydło powiedziała w wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika "The Times", że propozycje kompromisu w negocjacjach Wielkiej Brytanii z UE "nie są wystarczająco dobre". "Zmiany w systemie zasiłków nie będą dobrze przyjęte przez Polaków" - oceniła.

Szefowa polskiego rządu rozmawiała z dziennikarzem brytyjskiej gazety Rogerem Boyesem na marginesie czwartkowej wizyty w Londynie z okazji międzynarodowej konferencji "Wspierając Syrię i region". W piątek premier Szydło przeprowadzi oficjalne rozmowy z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, który będzie przebywał z wizytą w Warszawie.

Na podstawie słów Szydło, Boyes ocenił, że premier "zasygnalizowała, iż Wielka Brytania będzie musiała pójść na ustępstwa (wobec swoich żądań) przed rozpoczynającym się 18 lutego szczytem UE". "Nawet złagodzony plan ograniczenia dostępu do zasiłków dla pracowników z (innych państw) UE spotka się ze stanowczym oporem (Polski)" - stwierdził.

d4bzz89

"Nie jestem zadowolona z przedstawionej propozycji. Zmiany w systemie zasiłków socjalnych nie będą dobrze przyjęte przez Polaków, (...) Te propozycje w obecnym kształcie nie są wystarczająco dobre" - cytuje premier Szydło gazeta.

W rozmowie z Boyesem, polska premier powiedziała, że oczekuje, iż planowane reformy nie obejmą ponad 700 tys. Polaków obecnie mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zapis, który zagwarantowałby wyłączenie obecnych migrantów w ramach Unii Europejskiej z planowanych ograniczeń, znalazł się w zaprezentowanym we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wstępnym tekście porozumienia.

"Jesteśmy zadowoleni z niektórych propozycji, na przykład dotyczących roli narodowych parlamentów i potwierdzenia, że państwa poza strefą euro powinny być traktowane na równi (z tymi, które korzystają ze wspólnej waluty)" - podkreśliła premier.

Boyes zauważył, że "było niejasne, czy Polska będzie usatysfakcjonowana zmianą tonu w kwestii migrantów, czy też będzie oczekiwała politycznej rekompensaty w innych obszarach". Zacytował w tym kontekście słowa premier Szydło, że trwająca dyskusja o brytyjskim wsparciu dla baz NATO w Polsce jest "niezależną, równoległą dyskusją".

d4bzz89

Podziel się opinią

Share
d4bzz89
d4bzz89