Trwa ładowanie...
d2m6x6p
aids

Premier Australii: zakazać nosicielom HIV osiedlania się w kraju

Piątkowa propozycja premiera
Australii Johna Howarda, aby tak zaostrzyć przepisy imigracyjne,
by nie pozwalały na osiedlanie się nosicielom wirusa HIV, spotkała
się z ostrą krytyką ze strony organizacji walczących z AIDS.

Share
d2m6x6p

Premier Howard przebywał w piątek w Melbourne w australijskim stanie Wiktoria, gdzie w ostatnim czasie odnotowano silny wzrost zachorowań na AIDS. Na antenie lokalnego radia szef rządu zasugerował, że powinno się kategorycznie zakazać nosicielom wirusa HIV osiedlania się w Australii.

Opinia premiera spotkała się z ostrą krytyką ze strony lekarzy i organizacji zajmujących się AIDS. Oponenci wskazują, że Australia już ma surowe regulacje imigracyjne, praktycznie dyskwalifikujące nosicieli wirusa HIV. Osobom, których stan zdrowia wymaga kuracji droższej niż 17 tys. dol odmawia się prawa do stałego pobytu, aby nie obciążać publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Krytycy premiera Howarda uważają, że jego reakcja jest histeryczna i kryje się w niej rasistowski podtekst, że to głównie czarni imigranci są odpowiedzialni za szerzenie się AIDS w Australii.

Specjalista chorób zakaźnych Chris Lemoh twierdzi, że zakazywanie imigracji ze względu na stan zdrowia jest niemoralne, ale też trudne do egzekwowania w praktyce.

Tymczasem BBC podała, że około 170 krajów posiada ograniczenia imigracyjne dla nosicieli wirusa HIV, chociaż dopuszcza się na ogół wyjątki.

d2m6x6p

Podziel się opinią

Share
d2m6x6p
d2m6x6p
Więcej tematów