Precedens w Gliwicach. Sąd unieważnia uchwałę "anty-LGBT"
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę "anty-LGBT", którą przyjęła Rada Gminy Istebna. Sąd uznał, że została wydana bez żadnej podstawy prawnej i ma dyskryminujący charakter. Wyrok jest skutkiem skargi, którą złożył na uchwały samorządów Rzecznik Praw Obywatelskich.
Sąd w Gliwicach uznał za nieważną uchwałę o powstrzymaniu "ideologii LGBT", którą we wrześniu 2019 roku przyjęła Rada Gminy Istebna - informuje na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich.
Przypominamy: Istebna to jedna z 90 gmin, powiatów i województw w Polsce, które przyjęły uchwały "anty-LGBT". Uchwały uderzające w LGBT lub Karty Rodziny to pomysł katolickiej organizacji Ordo Iuris, która często działa przeciwko osobom nieheteronormatywnym, krytykuje nietradycyjny model rodziny. Proponuje m.in. zapisy dotyczące tego, że samorząd nie powinien wspierać żadnych działań podważających tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.
Według sądu uchwała "anty-LGBT" ma "charakter władczy", została wydana bez właściwiej podstawy prawnej i z przekroczeniem kompetencji rady gminy. Sąd uznał też, że uchwała narusza prawa obywatelskie. Chodzi m.in. o prawo do ochrony czci i dobrego imienia, wolności wypowiedzi czy prawa do nauki i nauczania.
Sąd: "Uchwała krzywdzi osoby LGBT i wzmacnia poczucie zagrożenia"
To pierwszy wyrok, który zapadł na skutek skarg Rzecznika Praw Obywatelskich na dyskryminujące uchwały samorządów o przeciwdziałaniu "ideologii LGBT".
Na podstawie skargi, sąd uznał, że zaskarżona uchwała narusza prawo administracyjne i przepisy konstytucji, w tym zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
W uzasadnieniu wyroku, WSA w Gliwicach stwierdził, że "ideologia jest zawsze związana z ludźmi". A według definicji słownikowej to system poglądów jednostek lub grupy ludzi. A termin "strefa wolna od ideologii LGBT" de facto odnosi się również do ludzi. Co za tym idzie, tłumaczenie, że LGBT to ideologia, a nie ludzie, jest "przymykaniem oczu na rzeczywistość”.
Sąd uznał, że uchwała jest wymierzona w osoby LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej. Zwrócił też uwagę i uwzględnił społeczne skutki uchwały - podkreślił, że "krzywdzi osoby LGBT i wzmacnia ich poczucie zagrożenia”.
"Rada przekroczyła swoje kompetencje"
W ocenie sądu, Rada Gminy Istebna "sformułowała w uchwale dyrektywy kierunków działania dla wójta oraz dla podległych gminie jednostek organizacyjnych, zwłaszcza szkół i innych placówek oświatowych". A co za tym idzie przekroczyła swoje kompetencje i chciała wpłynąć na kształt podstawy programowej. Takie postanowienia nie mogą być - według sądu - postrzegane jako ogólne deklaracje ideowe, ponieważ stanowią zapowiedź "konkretnych, praktycznych działań".
"Precedensowy charakter wyroku"
"Wyrok ten ma charakter precedensowy dla ochrony prawnej osób LGBT w Polsce" - pisze na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich. I wyraża nadzieję, że ten wyrok "wyznaczy kierunek orzecznictwa dla pozostałych sądów administracyjnych.
Dyskryminacja osób LGBT+ w Polsce jest przyjmowana w Unii Europejskiej z coraz większym oburzeniem. Eurodeputowani ostrzegają: Parlament Europejski nie wyrazi zgody na budżet UE, jeżeli ten nie będzie uzależniony od przestrzegania zasad praworządności w krajach członkowskich.
Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego wzywa Komisję Europejską do zawieszenia finansowania funduszy strukturalnych w regionach, w których byłyby one wykorzystywane na działania przeciw LGBTI+ - bo to narusza wartości Unii Europejskiej. Oznacza to, że regiony, które okrzyknęły się "strefami wolnymi od LGBT", straciłyby pieniądze z UE
Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl