Trwa ładowanie...
d20l21g

Prawybory w Konfederacji. Jak Korwin walczy z KORWiNEM

Janusz Korwin-Mikke zaczyna być poważnym problemem dla własnej formacji politycznej. Właśnie uderzył w wiceprezesa... swojej partii. Na prawicy po cichu mówi się, że Korwin może "torpedować" kampanię prezydencką kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka. - Dzisiaj JKM nam nie pomaga - twierdzi jeden z polityków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Korwin-Mikke.
Janusz Korwin-Mikke. (East News, Fot: East News)
d20l21g

W sobotę odbył się zjazd elektorów Konfederacji, który wybrał wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka na kandydata rywalizującego w wyścigu o fotel prezydenta.

Prawybory na prawicy miały prawdziwie amerykański charakter. Wystąpiło tam 314 elektorów, którzy reprezentowali kandydatów startujących w prawyborach. W kolejnych głosowaniach odpadali kandydaci, którzy zdobyli najmniej głosów elektorskich.

W czwartym głosowaniu odpadł Janusz Korwin-Mikke. W kolejnym najwięcej głosów zdobył popierany przez Korwina Grzegorz Braun, na drugim miejscu znalazł się Krzysztof Bosak, reprezentujący narodowe skrzydło Konfederacji. Odpadł też Artur Dziambor z partii KORWiN. To oznacza, że nie poparł go... lider partii Janusz Korwin-Mikke ani większość elektorów tego ugrupowania.

d20l21g
Dziambor East News
Podziel się

Elektorzy partii KORWIN poparli Grzegorza Brauna, a nie Dziambora, który wsparł Bosaka. Dlaczego? Wyjaśnia to sam Artur Dziambor na Facebooku: "W piątek poprzedzający dzień finału odbyło się prezydium partii KORWiN, na którym część członków władz wysunęła żądanie, aby uchwalić poparcie dla Grzegorza Brauna, co oznaczałoby de facto rezygnację z walki o finał i przy okazji zmuszało mnie, bym w półfinale nie zagłosował sam na siebie. Ze względów oczywistych oznajmiłem, że nie godzę się na taką treść uchwały" - pisze wiceprzewodniczący partii.

Dalej Dziambor tłumaczy, że kiedy odpadł, spotkał się ze swoimi elektorami i poprosił ich o głosowanie w finale na Krzysztofa Bosaka, a nie Grzegorza Brauna, którego wsparł... Janusz Korwin-Mikke, formalnie przełożony Dziambora. Koledzy partyjni Dziambora - jak właśnie Janusz Korwin-Mikke i Konrad Berkowicz - zalecili swoim elektorom poparcie Brauna, przyczyniając się do odpadnięcia Dziambora na etapie półfinału.

"Głosowanie, w którym trzeba było zdecydować pomiędzy Grzegorzem Braunem a Krzysztofem Bosakiem, nie było łatwe. Osobiście uznałem, że wybory prezydenckie to pojedynek, w którym konkretne poglądy mają o wiele mniejszy ciężar wagowy niż ogólny wizerunek. Potencjał Krzysztofa Bosaka do przekonania do Konfederacji nowych wyborców jest moim zdaniem większy niż Grzegorza Brauna" - opisuje polityk partii KORWIN Artur Dziambor.

d20l21g

Janusz Korwin-Mikke: Kolega wybrał wendetę. Dziambor: Nieprawda

Po prawyborach do dziwnej sytuacji odniósł się lider partii Janusz Korwin-Mikke. W niedzielę napisał, że Artur Dziambor zagłosował "na złość". Uderzył tym samym w wiceprezesa swojej własnej partii.

"Znacznie lepszym kandydatem Konfederacji byłby kolega Braun niż kolega Bosak. A teraz najlepszym kandydatem jest kolega Bosak (...). Jak kierowałem się ideologią i honorem zamiast interesem - to było źle. Jak podjąłem wykalkulowaną decyzję zgodną z interesem Partii i całej Konfederacji - to też źle. A kolega Artur Dziambor zamiast interesu jako człowiek honoru wybrał wendetę. Trudno..." - napisał Janusz Korwin-Mikke na Facebooku.

d20l21g

Dziambor w wywiadach mówi, że tak nie było. Korwina - lidera swojej partii - otwarcie atakować nie chce. - Korwin jako osoba jest niezniszczalny. Natomiast jeżeli chodzi o Konfederację, to również nigdzie nie odchodzi. Nasza partia jest w Sejmie i dopiero minęły dwa miesiące tej kadencji. A przed nami cztery lata. Spokojnie, to się jakoś tam wszystko poukłada. Takie spory personalne to jest akurat specjalność w partii Korwina" - mówi Dziambor.

Ale niektórzy obawiają się, że krytykujący publicznie swoich kolegów Janusz Korwin-Mikke zamiast pomagać, będzie przeszkadzał w kampanii prezydenckiej Krzysztofa Bosaka.

- Wewnątrz trwa ostra rywalizacja między narodowcami i środowiskiem Korwin-Mikkego. Można powiedzieć, że im dalej od wyborów, tym trudniej. Chodzi oczywiście o podział wpływów - tłumaczy działacz Konfederacji. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", gdy środowisko Korwina zorientowało się, że konkurencja może wygrać, próbowali jakoś temu zaradzić. "Najpierw był pomysł, by z decydującego starcia się wycofać i oddać głosy na Brauna. Głównym celem było utrącenie Bosaka i osłabienie Ruchu Narodowego Mówiło się o tym, ale raczej z niedowierzaniem" - opowiadali "Wyborczej" informatorzy z Konfederacji.

d20l21g

Jakubiak krytykuje Bosaka

Głos na temat tlącego się konfliktu zabrali także byli politycy Konfederacji. - Wyszło na to, że pana Krzysztofa Bosaka nie wybrała większość, a nominację uzyskał dzięki decyzji pana posła Artura Dziambora. Dziwi mnie to - ocenia w rozmowie z portalem wPolityce.pl Marek Jakubiak, przemysłowiec, poseł VIII kadencji Sejmu, odnosząc się do wyników prawyborów na prawicy.

Jakubiak zwraca uwagę, już wybory parlamentarne pokazały, że Ruch Narodowy potrafi negocjować i wykorzystywać nieporozumienia - Najlepszym tego dowodem jest to, że przy 5 proc. poparciu Wolności i przy śladowym poparciu Ruchu Narodowego, zarówno narodowcy, jak i Wolność wprowadzili po pięciu posłów. Samo to pokazuje, jak wolnościowcy dają się rozgrywać - mówi były poseł.

d20l21g

Pytany o to, jak ocenia kandydaturę Krzysztofa Bosaka, Jakubiak reaguje krytycznie. - Nie traktuję wyborów prezydenckich jako happeningu. Jak można tak traktować Rzeczpospolitą, serwując kandydata, który niczego w życiu nie osiągnął? Przez czterdzieści lat nie osiągnął dosłownie niczego. Pytam się, co on chce zaproponować Polsce? Doświadczenie wynikające z książek? - pyta retorycznie były polityk Kukiz'15.

Jego wypowiedzi skrytykował Robert Winnicki z Konfederacji.

Prawybory w Konfederacji trwały ponad dwa miesiące. Przed Bosakiem teraz cztery miesiące ogólnokrajowej kampanii prezydenckiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d20l21g

d20l21g
d20l21g
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów