Trwa ładowanie...
d258s15

Prawosławne Święta Bożego Narodzenia

6 stycznia rozpoczyna się okres Świąt Bożego Narodzenia wśród znacznej części wyznawców prawosławia w Polsce. Tego dnia przypada Wigilia, dzień później jest obchodzone Boże Narodzenie.

d258s15
d258s15

W dzień wigilijny po południu w cerkwiach odbywają się nabożeństwa. Poprzedza je śpiewanie kolęd, przede wszystkim hymnu ku czci Bożego Narodzenia.

W obrządku prawosławnym, przygotowaniem do świąt jest ścisły 40-dniowy post. Dzień przed Wigilią najpobożniejsi nie przyjmują żadnych pokarmów.

Wieczerza wigilijna u prawosławnych składa się z dań najprostszych: ryb, barszczu, kompotu z suszonych owoców i potraw z grzybami. Na stole znajduje się 12 potraw, wśród których najważniejsza jest kutia, zrobiona z pszenicy - symbolu rodzącego się życia, miodu - symbolu wiecznego szczęścia, maku, orzechów i bakalii. Uczestnicy wieczerzy wigilijnej łamią się prosforą - pszennym chlebem poświęconym w cerkwi.

Wigilię spędza się wyłącznie w gronie najbliższych. Wyznawcy prawosławia przystrajają także choinkę - drzewko, które otuliło gałęziami świętą Rodzinę, chroniąc przed wzrokiem żołnierzy Heroda.

d258s15

Po wigilijnej kolacji wierni spieszą na nabożeństwo do cerkwi, Uczestniczą tam w wielogodzinnym całonocnym czuwaniu.

W Boże Narodzenie, świąteczny dzień rozpoczyna uroczyste śniadanie, zaś po południu w cerkwiach odbywają się Wielkie Nieszpory.

Niektórzy polscy prawosławni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli oficjalnym, podobnie jak katolicy. Tak jest zwłaszcza w dużych miastach. Natomiast na Białostocczyźnie, gdzie mieszka większość polskich wyznawców prawosławia, pozostał dawny obyczaj świętowania według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później niż katolicy. W tym czasie Święta Bożego Narodzenia obchodzą także niektóre parafie greko-katolickie i obrządku ormiańskiego oraz zamieszkujący głównie na Suwalszczyźnie, starowiercy.

Cykl świąt zimowych, w skład których wchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok obchodzony 14 stycznia, zamyka święto Epifanii, symbolizujące Chrzest Pański w Jordanie (19 stycznia).

W Polsce mieszka ok. 600 tys. wyznawców prawosławia. (miz)

d258s15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258s15
Więcej tematów