Trwa ładowanie...

Praworządność w Polsce znowu pod lupą Unii Europejskiej

Od środy przewodnictwo Wspólnoty przejmują Niemcy i wraca temat praworządności w Polsce. Będzie się on pojawiał regularnie co miesiąc, na unijnych posiedzeniach rady ministrów ds. europejskich.

Praworządność w Polsce znowu pod lupą Unii EuropejskiejŹródło: pixabay.com
d442u2b

Unia Europejska. Praworządność w Polsce pod lupą

Informacja o powrocie tematu praworządności w Polsce pochodzi z przyjętego 30 czerwca dokumentu "Projekt agendy spotkań Rady UE w drugim semestrze 2020". Wynika z niego, że dla unijnych ministrów ds. europejskich będzie to bardzo istotna kwestia regularnie podejmowana w Brukseli.

Jak donosi radio RMF FM najbliższy termin zaplanowanej dyskusji na temat praworządności w Polsce to 22 września. Następnie będzie on podejmowany w październiku i listopadzie. Wtedy odbędzie się dyskusja w związku z przygotowanym przez Komisję Europejską raportem dotyczącym sytuacji w Polsce.

Następnie na grudzień zaplanowane zostało tzw. wysłuchanie Polski w tej sprawie. Polega ono na tym, że przedstawiciel naszego kraju będzie musiał odpowiadać na pytania ministrów wszystkich państw członkowskich Wspólnoty. Wysłuchanie jest najdotkliwszą formą dyskusji na temat praworządności, przewidzianą przez unijne procedury. Polska została poddana jej do tej pory trzykrotnie, co miało miejsce w 2018. r.

d442u2b

Unia Europejska. Koronawirus ważniejszy niż praworządność

Działania Unii Europejskiej prowadzone są w oparciu o art.7 Traktatu Wspólnoty, który mówi o stwierdzeniu przez Radę "ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii" oraz o zasady wynikających z postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Powrót do tematu praworządności w Polsce zbiegł się w czasie objęciem 1 lipca półrocznego przewodnictwa UE przez Niemcy. Wcześniej funkcję tę pełniła Chorwacja,a le nie przywiązywała ona do tej kwestii takie wagi, tym bardziej, że jej przewodnictwo przypadło na okres wybuchu epidemii koronawirusa. Zepchnęła ona na dalszy plan wszelkie inne problemy.

Zobacz także: Wybory 2020. Adam Bielan: Jarosław Kaczyński aktywny w kampanii

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d442u2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d442u2b
Więcej tematów