Trwa ładowanie...
d4ju1q7

Praworządność w Polsce znowu pod lupą Unii Europejskiej

Od środy przewodnictwo Wspólnoty przejmują Niemcy i wraca temat praworządności w Polsce. Będzie się on pojawiał regularnie co miesiąc, na unijnych posiedzeniach rady ministrów ds. europejskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Praworządność w Polsce znowu pod lupą Unii Europejskiej
Praworządność w Polsce znowu pod lupą Unii Europejskiej (pixabay.com)
d4ju1q7

Unia Europejska. Praworządność w Polsce pod lupą

Informacja o powrocie tematu praworządności w Polsce pochodzi z przyjętego 30 czerwca dokumentu "Projekt agendy spotkań Rady UE w drugim semestrze 2020". Wynika z niego, że dla unijnych ministrów ds. europejskich będzie to bardzo istotna kwestia regularnie podejmowana w Brukseli.

Jak donosi radio RMF FM najbliższy termin zaplanowanej dyskusji na temat praworządności w Polsce to 22 września. Następnie będzie on podejmowany w październiku i listopadzie. Wtedy odbędzie się dyskusja w związku z przygotowanym przez Komisję Europejską raportem dotyczącym sytuacji w Polsce.

d4ju1q7

Następnie na grudzień zaplanowane zostało tzw. wysłuchanie Polski w tej sprawie. Polega ono na tym, że przedstawiciel naszego kraju będzie musiał odpowiadać na pytania ministrów wszystkich państw członkowskich Wspólnoty. Wysłuchanie jest najdotkliwszą formą dyskusji na temat praworządności, przewidzianą przez unijne procedury. Polska została poddana jej do tej pory trzykrotnie, co miało miejsce w 2018. r.

Unia Europejska. Koronawirus ważniejszy niż praworządność

Działania Unii Europejskiej prowadzone są w oparciu o art.7 Traktatu Wspólnoty, który mówi o stwierdzeniu przez Radę "ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii" oraz o zasady wynikających z postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Powrót do tematu praworządności w Polsce zbiegł się w czasie objęciem 1 lipca półrocznego przewodnictwa UE przez Niemcy. Wcześniej funkcję tę pełniła Chorwacja,a le nie przywiązywała ona do tej kwestii takie wagi, tym bardziej, że jej przewodnictwo przypadło na okres wybuchu epidemii koronawirusa. Zepchnęła ona na dalszy plan wszelkie inne problemy.

d4ju1q7

Zobacz także: Wybory 2020. Adam Bielan: Jarosław Kaczyński aktywny w kampanii

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ju1q7

Podziel się opinią

Share
d4ju1q7
d4ju1q7
Więcej tematów