Polska"Prawo naturalne obowiązuje wierzących i niewierzących"

"Prawo naturalne obowiązuje wierzących i niewierzących"

Kardynał Stanisław Dziwisz uważa, że parlamentarzyści, wśród których bezwzględna większość to chrześcijanie, nie powinni ustanawiać praw niezgodnych z prawem naturalnym, bezwzględnie obowiązującym wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Hierarcha w homilii podczas mszy świętej będącej kulminacją niedzielnej pielgrzymki rodzin archidiecezji krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odniósł się do kwestii prawnego uregulowania in vitro.

13.09.2009 | aktual.: 13.09.2009 21:56

- Powiedzmy wprost: w naszym parlamencie bezwzględna większość posłów to ludzie wierzący, to chrześcijanie. Nie powinni ustanawiać praw niezgodnych z prawem naturalnym, bezwzględnie obowiązującym wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących, i nie podlegającym żadnym głosowaniom. Dlatego nie można wszczynać procedury legislacyjnej niezgodnej z sumieniem. Nie da się tworzyć moralnie dobrego prawa, odwołując się bez zastrzeżeń do zasady mniejszego zła (...) - mówił.

Kardynał podkreślił, że wszyscy "zdrowo myślący, a szczególnie ludzie wierzący, powinni stanowić prawo bezwzględnie chroniące każde życie, zwłaszcza życie całkowicie bezbronne". - W wypadku głosowania w parlamencie w tej materii nie powinna obowiązywać dyscyplina partyjna, bo żadna partia nie jest ponad prawem naturalnym, czyli bożym, i nie może łamać sumień swoich członków - podkreślił Dziwisz.

Metropolita podkreślił, że "jeżeli chcemy szanować prawo naturalne, () nigdy nie możemy się zgodzić na powoływanie do życia istot ludzkich tak zwaną metodą in vitro". - Nie możemy przyzwalać na manipulowanie ludzkim zarodkiem, na zamrażanie i eliminowanie tak zwanych "zbędnych" zarodków, bo przecież tu chodzi o człowieka, o jego niezbywalną godność jako istoty stworzonej na obraz i podobieństwo boże od momentu poczęcia - podkreślił.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)