Trwa ładowanie...

Prawnik NBP tłumaczy wysokość honorarium. Oto z czego wynikał rachunek na 26 tys. zł

26 tys. zł wyniosło wynagrodzenie dla kancelarii adwokackiej, która na zlecenie NBP napisała wnioski o usunięcie z mediów publikacji dotyczących afery w KNF. Tu chodzi o obronę interesu narodowego, przekonuje prawnik NBP.
Share
Adam Glapiński, szef NBP, wchodzi z prokuratury w asyście mec. Jolanty Turczynowicz-Kieryłło (w środku)
Adam Glapiński, szef NBP, wchodzi z prokuratury w asyście mec. Jolanty Turczynowicz-Kieryłło (w środku)Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d36xvbc

Sprawa wzbudziła ogromne emocje, ponieważ w ten sposób władze Narodowego Banku Polskiego chciały zablokować mediom możliwość publikacji na ten temat. Teksty uderzały bezpośrednio w Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Sprawą zajęła się mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.

Potem do akcji ruszył - znany z detektywistycznych talentów - poseł Krzysztof Brejza (PO). Po jego interwencji dowiedzieliśmy się, że akcja uciszania mediów, m.in. Wojciecha Czuchnowskiego z "Gazety Wyborczej", kosztowała 21 tys. zł netto (czyli brutto NBP musiał na to wydać 26 tys. zł.). Zdaniem posła Brejzy, napisanie takich wniosków to dla prawnika godzina pracy, więc bank grubo przepłacił.

Staje w obronie interesu narodowego

- Nasza kancelaria ma bardzo duże doświadczenie w sprawach, w których nadrzędnym zadaniem była obrona interesu narodowego, obrona osób pełniących istotne funkcje państwowe i samorządowe - tłumaczy WP mec. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. - Wartości pracy adwokata nie należy oceniać ani przez pryzmat ilości sporządzanych pism procesowych, ani przez odwołanie do wysokości tzw. średnich zarobków - dodaje.

d36xvbc

Ponadto praca adwokatów nie sprowadzała się tylko do napisania wniosków, ale i innych pism procesowych, analiz, wizyt w sądzie i wielu innych czynności podjętych w ramach obrony NBP. Wszystko to zajęło więcej niż "godzina", o której wspomina poseł Brejza.

Podkreśla, że kancelaria zachowuje apolityczność, ponieważ w przeszłości stawała w obronie interesów prawnych osób oraz instytucji ze wszystkich środowisk politycznych. - Myślę, że bardzo ważną kwestią były też wygrane przez nas batalie o utrzymanie w Polsce produkcji paszportów oraz dowodów osobistych i reprezentowanie interesu narodowego jako pełnomocnik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - dodaje.

d36xvbc

Mec. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło towarzyszyła prezesowi Adamowi Glapińskiemu w czasie przesłuchania w katowickiej prokuraturze, gdzie zeznawał w sprawie afery KNF. Przypomnijmy, że z zeznań głównego bohatera afery, Marka Chrzanowskiego, to prezes NBP miał zainicjować spotkanie szefa KNF z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. Padła wówczas propozycja korupcyjna. W zamian za przychylność w traktowania banku, miliarder miał zatrudnić wskazanego przez szefa KNF prawnika z wysoką pensją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36xvbc

Podziel się opinią

Share
d36xvbc
d36xvbc
Więcej tematów