Trwa ładowanie...
Beata Czuma
25-02-2019 20:52

Prawicowy dziennikarz został dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie

O nowym stanowisku publicysta tygodnika "Sieci" poinformował w poniedziałek na Facebooku. Nie wiadomo, kiedy został powołany na dyrektora instytutu przez ministra spraw zagranicznych. Nowy dyrektor poskarżył się też na niecodzienne powitanie, jakie zgotowała mu rosyjska telewizja.

Prawicowy dziennikarz został dyrektorem Instytutu Polskiego w MoskwieŹródło: PAP, fot: Andrzej Hrechorowicz
d3hgbk2
d3hgbk2

"Jak niektórzy wiedzą, rozpocząłem tzw. coś nowego, czyli objąłem stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie. Przepraszam tych, którym być może brak będzie moich tekstów prasowych, ale czasem trzeba coś w życiu zmienić (czy na zawsze, czy na jakiś czas, to się okaże). Kraj pobytu przywitał mnie (a wręcz o 24 godziny poprzedził mój przylot) niestandardowo" - napisał Piotr Skwieciński na Facebooku.

Dziennikarz poskarżył się w mediach społecznościowych, że jego przyjazd do Moskwy został poprzedzony materiałem w rosyjskiej stacji telewizyjnej Wiesti. Prowadząca program, powiedziała: "A szczery rusofob Piotr Skwieciński został dyrektorem Polskiego Centrum Kultury w Moskwie".

"Dotąd żadnego mojego poprzednika nie spotkało coś takiego. Nie żebym przeżywał, tylko się dziwię, i nie tylko ja" - skomentował materiał telewizyjny jego bohater.

d3hgbk2

Tajemnicza zmiana na stanowisku

Poprzednio dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie był Dariusz Klechowski. Na stronie internetowej instytytu nadal widnieje informacja, że jest jego dyrektorem. Również na stronie MSZ, które nadzoruje instytuty, nie ma wiadomości o jego odwołaniu i powołaniu nowego szefa. A tym zajmuje się minister spraw zagranicznych.

Głównym zadaniem instytutów polskich za granicą jest dbanie o dobre imię Polski i jej nieskazitelny wizerunek, a także współpraca z lokalnymi instytucjami kultury, organizacjami polonijnymi, ośrodkami badawczo-rozwojowymi i lokalnymi mediami - czytamy na stronie MSZ.

Związany z prawicowymi mediami

Skwieciński związany jest z mediami od niemal 30 lat. Karierę zawodową zaczynał w "Życiu Warszawy" w 1990 r. Na przełomie wieków był zastępcą redaktora naczelnego Polskiej Agencji Prasowej, a potem prezesem PAP. Następnie współpracował z "Rzeczpospolitą”. Publikował też w "Uważam Rze”, "Gazecie Polskiej”, "Dzienniku”.

d3hgbk2

Od sześciu lat pracuje w tygodniku "Sieci”, który do połowy 2017 r. ukazywał się pod nazwą "W Sieci”). Od marca 2015 r. jest tam zastępcą redaktora naczelnego.

Plotki o tym, że Skwieciński ma zostać dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie pojawiły się już w sierpniu 2018 r. Napisał o tym wówczas tygodnik "Do Rzeczy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hgbk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hgbk2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj