Trwa ładowanie...
d27zkzx
01-09-2005 10:22

Prasa o gdańskich obchodach 25-lecia "Solidarności"

Relacjonując środowe uroczystości w Gdańsku, upamiętniające 25. rocznicę powstania Solidarności, czwartkowa prasa moskiewska najwięcej uwagi poświęca obecności wśród gości zagranicznych prezydentów Ukrainy i Gruzji - Wiktora Juszczenki i Michaila Saakaszwilego.

d27zkzx
d27zkzx

"Niezawisimaja Gazieta" odnotowała w tym kontekście, że "gości z Rosji na jubileuszu było niewielu, a dokładniej mówiąc- jeden: obrońca praw człowieka Siergiej Kowalow".

Według "Kommiersanta", "na obchody zaproszony został też prezydent Władimir Putin, który jednak do Gdańska nie przyjechał". "Sądząc po wszystkim, miał rację, gdyż to, co mówili uczestnicy konferencji 'Od "Solidarności" do wolności', prawdopodobnie by się nie spodobało rosyjskiemu przywódcy" - zauważył dziennik.

"Kommiersant" wychwycił, że "na plakatach i billboardach, poświęconych 25-leciu "Solidarności", wymieniono następujące miasta europejskie, które - zdaniem organizatorów - stały się miejscami pokojowych rewolucji: Gdańsk, Warszawa, Berlin, Praga, Budapeszt, Tallin, Wilno, Ryga, Sofia i Kijów". "Wykaz nie został zamknięty - po ukraińskiej stolicy widnieje wielokropek"- dodała moskiewska gazeta.

Zdaniem "Kommiersanta", "nie ma więc nic dziwnego w tym, że sala gdańskiego centrum kongresowego zgotowała Wiktorowi Juszczence owację". "Ukraiński Majdan Niezależności udowodnił, że idee +Solidarności+ zwyciężają również w naszych dniach" - cytuje dziennik Juszczenkę.

d27zkzx

"Kommiersant" odnotował także wystąpienie Saakaszwilego. "To, co dokonało się u nas, jest dobre nie tylko dla Ukrainy i Gruzji, ale także dla ludzi w Rosji" - przytoczyła gazeta jego słowa.

Na wystąpienia Juszczenki i Saakaszwilego zwróciły również uwagę "Izwiestija". Dziennik wspomniał, że ten ostatni poruszył też "swój ulubiony temat - Rosji i jej ambicji imperialnych". "Rozpad Związku Radzieckiego to najlepsze wydarzenie XX wieku, największe zwycięstwo na świecie" - zacytowały "Izwiestija" gruzińskiego przywódcę, dodając, że "aluzja była bardziej niż czytelna: wszyscy obecni doskonale wiedzieli, kto określił rozpad ZSRR mianem 'największej katastrofy geopolitycznej' i 'ogólnonarodowej tragedii na ogromną skalę'".

Z kolei "Wriemia Nowostiej" piszą, że uczestnicy gdańskich obrad "przywitali Lecha Wałęsę, pierwszego lidera 'Solidarności' i byłego prezydenta Polski, na stojąco". Dziennik przypomina, że 25 lat temu to właśnie on kierował międzyzakładowym komitetem strajkowym. "Wałęsę wspierali uznani, błyskotliwi dysydenci Adam Michnik i nie żyjący już Jacek Kuroń, jednak uosobieniem ruchu stał się właśnie ten przykładny katolik i ojciec ośmiorga dzieci" - pisze rosyjska gazeta.

Jerzy Malczyk

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj