Trwa ładowanie...

Pracownicy Biedronki mają dość. „Rzucają papierami”

Po tym, jak właściciele sieci sklepów Biedronka dogadali się z Pocztą Polską, kilkaset marketów może być otwarta w święta. Omijanie zakazu handlu w niedzielę nie w smak jest pracownikom, zwłaszcza matkom.

Share
Pracownicy Biedronki mają dość. Pracownicy Biedronki mają dość. Źródło: Getty Images
daa0z7d

Jak podaje bisinessinsider.com.pl, pod koniec lipca sieć Biedronka poinformowała, że już 240 sklepów może być otwarte w niedzielę, po tym, jak po porozumieniu z Pocztą Polską, stały się punktami odbioru paczek. Wywołało to zdecydowana reakcję pracowników.

"Atmosfera wśród pracowników Biedronki jest po prostu zła" - powiedział portalowi Wirtualne Media przedstawiciel NSZZ "Solidarność" sieci marketów.

- Mam sygnały, że ludzie uciekają na zwolnienia lekarskie, rzucają papierami. Po prostu przeraża ich ta sytuacja, nie chcą pracować w niedzielę. Z nimi nikt tego nie ustalał. Niektórzy z nich mówią wręcz, że czują się jak cytryna wyciśnięta z soku. W sklepach pracuje wiele matek samotnie wychowujących dzieci, a one skarżą się, że jak mają z dnia na dzień zorganizować opiekę dla maluchów na niedzielę? Przecież nie zostawią ich samych - mówił związkowiec.

daa0z7d

Zobacz także: Podwyżki dla posłów w pandemii? "To jest niesmaczne"

Zakaz handlu w niedzielę. Konieczne są zmiany w prawie

Oburzenie potęguje też fakt, że o konieczności pracy w niedziele, pracownicy dowiadywali się na kilka dni wcześniej.

Dlatego "Solidarność" zaapelowała do polskiego rządu o uszczelnienie obowiązującego zakazu handlu. Jak podaje portal, jest też gotowy projekt ustawy, na mocy którego otwarte w niedzielę będą mogły być tylko te placówki, które generują powyżej 50 proc. przychodów z działalności pocztowej.

daa0z7d

Wejście w życie zmian jednak nie jest pewne.

Trybunał konstytucyjny o zakazie handlu w niedzielę

Jak podaje portal, "Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek 27 lipca o konstytucyjności dwóch zaskarżonych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę, jednak postanowił o umorzeniu sprawy w zakresie pozostałych dwóch, na podstawie których ustanowiono zakaz oraz ustanowiono od niego wyjątki. Przepisy te dotyczą określonego w ustawie pojęcia wykonywania pracy w niedzielę oraz vacatio legis przepisów.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan oba te przepisy należało ocenić jako niekonstytucyjne, gdyż różnicują one pracowników.

daa0z7d
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
daa0z7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daa0z7d
daa0z7d
Więcej tematów