PolskaPracowity dzień w polskim parlamencie

Pracowity dzień w polskim parlamencie

Sejm zakończył kolejne posiedzenie, podczas którego m.in. uchwalono ustawę o grach hazardowych, wysłuchano sprawozdania o sytuacji energetycznej i wysłuchano odpowiedzi członków rządu na pytania posłów. Obradował również senat.

Przed południem Sejm wysłuchał - na wniosek PO - informacji w sprawie sytuacji energetycznej.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska poinformowała m.in., że będą powstawały elektrownie na gaz, które potrzebne są, jako zabezpieczenie podłączanych elektrowni wiatrowych. Do budowy takich elektrowni przymierza się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - zaznaczyła.

Strzelec-Łobodzińska przedstawiła też kalendarz prac nad przygotowaniem budowy elektrowni jądrowej. Do końca przyszłego roku ma być zakończony pierwszy etap - przyjęcie przez rząd programu polskiej energetyki jądrowej. Zapewniła posłów, że nie został wybrany francuski inwestor. - Nie jest przesądzone, że będą to urządzenia francuskie. Wybierać będzie inwestor, a nie resort gospodarki - podkreśliła.

Przedstawiciele rządu odpowiadali na pytania posłów.

- Ogłoszenie kolejnego terminu składania wniosków o renty strukturalne dla rolników będzie możliwe dopiero po wyrażeniu przez Komisję Europejską zgody na przesunięcie pieniędzy na ten cel z innej puli - powiedział wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Zaznaczył, że rolnicy ubiegający się o takie renty w latach 2007 i 2008 wykorzystali już całą pulę pieniędzy, przeznaczonych na wypłaty tych świadczeń w latach 2007 - 2013 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

- Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma żadnych sygnałów o trudnościach w przyjmowaniu na aplikacje w zawodach prawniczych - powiedział wiceminister Stanisław Chmielewski. Według posłów Lewicy Jana Kochanowskiego, Stanisława Rydzonia i Stanisławy Prządki, fakt, że w tym roku z blisko 14 tys. absolwentów prawa egzamin aplikancki zdało 11 tysięcy powoduje, że "setki osób poszukują patronów", u których mogliby odbywać praktykę.

- Nie dostrzegamy takiego problemu - powiedział Chmielewski. Argumentował, że z 5,5 tys. praktykujących adwokatów każdy może przyjąć dwóch aplikantów, a 16 tys. radców prawnych może przyjmować nawet po cztery osoby na aplikację, można ją też odbywać u notariuszy. - Do ministerstwa nie wpłynęła żadna indywidualna sprawa, ale jeśli się pojawi, jesteśmy w stanie pomóc, we współpracy z samorządami zawodów prawniczych - zapewnił.

Zalecenie wywieszania z okazji świąt i rocznic państwowych flagi państwowej na budynkach mieszkalnych oraz firmach wprowadza znowelizowana ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Obradowali senatorowie

Senat opowiedział się za nowelizacją ustawy o wyborze prezydenta, wprowadzając do niej poprawki o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym. Senatorowie poparli też nowelizację ordynacji wyborczych, w myśl, której osoby niepełnosprawne i starsze, powyżej 75. roku życia, będą mogły już w przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz samorządowych głosować przez pełnomocnika.

Senat nie zgodził się na uchylenie immunitetu parlamentarnego i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora PiS Norberta Krajczego. O wyrażenie przez senat zgody na pociągnięcie Krajczego do odpowiedzialności karnej z art. 212 Kodeksu karnego (dotyczy pomówienia) wnioskował były ordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej szpitala w Nysie dr Krzysztof Dudek. Krajczy jest dyrektorem nyskiego ZOZ. Według przewodniczącego komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, Zbigniewa Szaleńca (PO), "jest to zbyt błaha sprawa", by uchylać immunitet senatorowi.

Senator PO Leon Kieres został wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa. W KRS zastąpi on Krzysztofa Kwiatkowskiego, który w połowie października objął funkcję ministra sprawiedliwości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)