Pracodawcy i pracobiorcy rozpoczną negocjacje
(inf. własna)
Polska Konferederacja Pracodawców Prywatnych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uzgodniły we wtorek w Warszawie powołanie wspólnych zespołów roboczych. Mają się zająć projektami zmian w ustawodawstwie dotyczącym zatrudnienia.
Cieszę się, że doszło do rzetelnej rozmowy - stwierdziła na konferencji prasowej prezydent PKPP, Henryka Bochniarz. W negocjacjach będziemy się starali zrecenzować wzajemne pomysły i sprawdzić, czy są pola kompromisu - dodała.
Szef OPZZ Maciej Manicki również był zadowolony ze spotkania. Komisja Trójstronna jest obecnie atrapą - dialog społeczny nie istnieje. To jest sposób na ruszenie z miejsca - mówił Manicki.
Zespoły robocze mają zająć się m.in. projektami zmian w Kodeksie Pracy, przepisach płacowych i uregulowaniami dotyczącymi uprawnień socjalnych. Rozmowy będą się toczyć również na temat modyfikacji systemu ubezpieczeń społecznych i zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy. Każdy obszar rozmów jest otwarty - zapewniła Bochniarz.
Maciej Manicki stwierdził, że negocjacje z PKPP będą prowadzone niezależnie od kalendarza wyborczego. Wyraził jednak nadzieję, że po wygranych przez SLD wyborach wspólne propozycje PKPP i OPZZ łatwiej będzie wprowadzić w życie.
Wyniki prac zespołów roboczych mają być znane do 30 kwietnia.
Krzysztof Szwałek (WP)