Prace więźniów na wystawie w areszcie śledczym
Obrazy, szkice, rzeźby autorstwa więźniów
Aresztu Śledczego w Radomiu pokazano na wystawie pt. "Nuda, Chęć,
Potrzeba", którą otwarto we wtorek w tej placówce. Zaprezentowano
ok. sześćdziesięciu prac dwudziestu autorów.
12.04.2005 | aktual.: 13.04.2005 06:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Są obrazy o charakterze religijnym i przedstawiające kobiety. Dwa dzieła są związane z Ojcem Świętym. Jeden z więźniów namalował papieża cierpiącego. Dostrzegł w nim cierpienie, starość i uznał to za piękno - powiedział kapelan więzienny, ks. Zbigniew Sieroń.
Sami więźniowie podkreślają, że możliwość pracy twórczej to dla nich szansa na interesujące spędzenie czasu. Jeden z osadzonych wykonał szkatułkę z dykty, słomy i materiału. Wzory wypalił na niej, używając maszynki do gotowania.
Poziom uzdolnienia autorów jest różny. Liczy się, że chcą coś robić, coś pokazać i inaczej spędzić czas. Dla nich nie jest istotne, ile osób to zobaczy, ale wyjście na zewnątrz z przekazem tego, co potrafią - powiedział dyrektor Aresztu Śledczego, mjr Tadeusz Kosior.
Wśród zaprezentowanych prac jest czternaście płaskorzeźb przedstawiających Drogę Krzyżową, które wiszą w kaplicy więziennej. Ich autorem jest mężczyzna odsiadujący karę dwudziestu pięć lat więzienia.
Osadzeni wykonują prace farbami olejnymi, plakatowymi, tuszem, długopisem, ołówkiem. Na wystawie pokazano m.in. modele czołgu, okrętu żaglowego z XVIII wieku, pudełko na karty, licznik do zapisywania wyników różnych gier, notesy, wycinanki, rzeźbę z mydła, a nawet kostium kąpielowy.