Nowy gatunek drapieżnej ryby w Bałtyku. Szokujące odkrycie

Szwedzcy naukowcy odkryli nowy, drapieżny gatunek śledzia w Bałtyku, który ewoluuje w kierunku drapieżnictwa. Badania opublikowano w "Nature Communications”.

Śledzie
Śledzie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Ron and Valerie Taylor /ardea.com
oprac. KBŃ

W Bałtyku pojawił się nowy, drapieżny gatunek śledzia - tak wynika z badań szwedzkich naukowców opublikowanych w "Nature Communications”. Śledzie te są większe i tłustsze od swoich planktonożernych krewniaków.

Genetycznie unikalna populacja

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali odkryli, że niektóre bałtyckie śledzie zaczęły żywić się małymi rybami, co czyni je unikalnymi w skali genetycznej. - Kiedy dowiedziałem się, że miejscowi są świadomi specyficznej populacji bardzo dużych śledzi bałtyckich, które zawsze odbywają tarło w tym samym obszarze - rok po roku, postanowiłem pobrać próbki i zbadać ich skład genetyczny. Teraz wiemy, że jest to genetycznie unikalna populacja, która musiała ewoluować przez setki, jeśli nie tysiące lat w Morzu Bałtyckim - powiedział Leif Andersson, profesor z Uniwersytetu w Uppsali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badania wykazały, że duże śledzie mają uszkodzone skrzela, co jest wynikiem ich drapieżnego trybu życia. Śledzie te mają wyższą zawartość tłuszczu i mniej szkodliwych dioksyn, co czyni je zdrowszym wyborem dla konsumentów.

- Nasza analiza genetyczna pokazuje, że w Morzu Bałtyckim istnieją co najmniej dwie odrębne subpopulacje śledzia żywiącego się rybami, jedna występuje na północ od Sztokholmu, druga na południe od Sztokholmu - wskazał Jake Goodall, badacz z Uniwersytetu w Uppsali. Naukowcy sugerują, że brak konkurencji ze strony innych drapieżników w Bałtyku umożliwił ewolucję tych śledzi w kierunku drapieżnictwa.

Morze Bałtyckie, jako młody zbiornik wodny, oferuje unikalne warunki, które sprzyjają takim zmianom. - Stawiamy hipotezę, że śledzie żywiące się rybami wyewoluowały z powodu braku konkurencji ze strony innych ryb drapieżnych, na przykład makreli i tuńczyka, które nie występują tam, gdzie występują śledzie żywiące się rybami - dodał Leif Andersson.

Odkrycie to może mieć znaczący wpływ na przyszłe badania nad ekosystemem Bałtyku i jego mieszkańcami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)