Trwa ładowanie...

Praca 6 dni w tygodniu? PO ma projekt ustawy

- Z przykrością słucham propozycji, że jednej z najdłużej pracującej w roku nacji - bo Polacy są na trzecim miejscu na świecie - próbuje się jeszcze wydłużyć czas pracy – mówił Janusz Śniadek, poseł PiS, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” w programie „Polityka przy kawie” TVP1. Polityk skomentował projekt ustawy autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje zmiany w Kodeksie Pracy, pozwalające na pracę w soboty i dni wolne za dodatkowym wynagrodzeniem.

Share
Praca 6 dni w tygodniu? PO ma projekt ustawy
Źródło: Fotolia
d2kwznx

Projekt autorstwa posłów PO przewiduje, że Kodeks Pracy zostanie tak zmieniony, aby można było pracować więcej niż pięć dni w pracy. Obecnie pracodawca musi zatrudnionemu, który pracował w dniu wolnym od pracy, dać wolny dzień od pracy, czyli nie ma możliwości zapłacenia mu za tę pracę. Nowe przepisy mają dać taką możliwość.

Związkowcy spodziewają się, że projekt ustawy może w konsekwencji uderzyć w pracowników. – Ten procedowany obecnie w Sejmie projekt oceniamy krytycznie, gdyż może doprowadzić do wprowadzenia w praktyce 6-dniowego tygodnia pracy. Ponadto, jeśli ustawodawca go przyjmie, spowoduje perturbacje dla zdrowia pracowników, ich życia rodzinnego i osobistego – mówił wcześniej w Polskim Radiu – Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ.

Dziennik „Rzeczpospolita” wyliczył, że pracownik, który średnio zarabia 4 tys. brutto, pracując w wolny o pracy dzień zarobi dodatkowo 200 zł.

d2kwznx

Podziel się opinią

Share
d2kwznx
d2kwznx
Więcej tematów