Trwa ładowanie...

Poznański Stary Rynek w pianie. Płyty umyte płynem do naczyń

Awantura w Poznaniu o detergent użyty do czyszczenia nawierzchni w rynku. Mieszkańcy są zaniepokojeni tym, że teraz wodą wymieszaną z chemikaliami podlewana będzie zieleń w centrum miasta. Poznański ratusz tłumaczy, że płyn, którego użyto do wyszorowania chodników, nie trafi do zbiorników retencyjnych.

Poznański Stary Rynek został wyszorowany płynem do naczyńPoznański Stary Rynek został wyszorowany płynem do naczyńŹródło: Flickr
d10642p
d10642p

Wielkie pucowanie Starego Rynku w Poznaniu rozpoczęło się w poniedziałek. Na płytę centralnego punktu miasta wyjechał polewaczka, a na deptak wypłynęły hektolitry białej piany.

Jak podaje Radio Poznań, sytuacja zadziwiła przechodniów. Rozpoczęły się dyskusje, w których mieszkańcy wyrazili swoje obawy, że preparat użyty do czyszczenia chodnika zaszkodzi miejskiej zieleni.

Portal epoznań.pl ustalił w czwartek, że mycie rynku przeprowadziła odpowiedzialna spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Proszę o informację czy wylanie do zbiorników retencyjnych kilkudziesięciu litrów płynu do naczyń Ludwik Miętowy oraz kilkunastu litrów płynu do podłóg Ludwik Uniwersalny Pomarańczowy jest przemyślanym rozwiązaniem - dopytywał portal Mikołaj Gessler.

d10642p

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W PiS się nie uśmiechają". Dlaczego? Wskazał jeden powód

Poznaniak chce wiedzieć, czy woda, która po spłynięciu z nawierzchni Starego Rynku przedostanie się do zbiorników retencyjnych, będzie teraz używana do podlewania roślin. Obawia się, że chemia zaszkodzi zieleni.

Poznański Stary Rynek spłynął pianą

- Płyta Starego Rynku po ostatnich pracach, między innymi fugowaniu pokryta była kurzem i brudem. Dopiero po umyciu będzie widoczny prawdziwy kolor kamienia - powiedziała Maja Chłopocka-Nowak z PIM.

Przedstawicielka spółki wyjaśniła także, że pracownicy świadomie wybrali preparat do czyszczenia kamienia. Chodziło o skuteczne wymycie nawierzchni i przygotowanie jej do wiosennego sezonu turystycznego. Niebawem na płycie rynku pojawiać się będą kolejne ogródki gastronomiczne.

d10642p

Maja Chłopocka-Nowak wyjaśniła także, że woda z mycia nie spływa do nowych zbiorników retencyjnych. Przez separatory i zbiorniki trafia do kanalizacji ogólnospławnej i do oczyszczalni ścieków. Do zbiorników retencyjnych, usytuowanych pod nawierzchnią Starego Rynku, trafia tylko deszczówka z dachów okolicznych budynków.

Żródło: Radio Poznań, epoznań.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10642p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10642p
Więcej tematów