Trwa ładowanie...
d2s9ktw

Poznaniaków czeka podwyżka cen wody

W 2016 r. w Poznaniu wzrosną rachunki za wodę i odprowadzanie ścieków. Co ciekawe, podwyżek nie poparła Rada Miasta, ale ceny i tak wzrosną, ponieważ bez tego nie da się zrealizować zaplanowanych inwestycji wodociągowych.
Share
Poznaniaków czeka podwyżka cen wody
Źródło: WP.PL, Fot: Zenon Kubiak
d2s9ktw

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni zajmowali się m.in. uchwałą zakładającą podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Zgodnie z nową taryfą w 2016 r. cena wody ma wzrosnąć o 3,6 proc., a odbiór ścieków, którego cena jest zróżnicowana dla różnych gmin, średnio o 3,3 proc.

Dość nieoczekiwanie od głosu wstrzymali się radni SLD, którzy wraz z PO tworzą koalicję. Tomasz Lewandowski, szef lewicy w poznańskiej Radzie Miasta, tłumaczył to tym, że jego zdaniem podwyżki są nieuzasadnione, skoro spółka wodociągowa Aquanet w zeszłym roku wypracowała ponad 80 mln zł zysku.

Prezes Aquanetu przekonywał radnych, że bez podwyżek nie uda się zrealizować kolejnych inwestycji w infrastrukturę wodociągową.

d2s9ktw

- Tak długo, dopóki nie będziemy mogli realizować programu inwestycyjnego z własnych pieniędzy i będziemy zmuszeni je pożyczać, jesteśmy skazani na podwyżki – wyjaśniał Paweł Chudzński. – Nasz projekt inwestycyjny zakłada w ciągu 6-7 lat pokrycie całego miasta siecią wodociągową i kanalizacyjną, a to pozwoli na rozwój budownictwa mieszkaniowego – dodawał.

Co ciekawe, plan inwestycyjny Aquanetu na lata 2016-2020 radni poparli już podczas jednej z poprzednich sesji. Już wtedy było wiadomo, że ma on zostać zrealizowany m.in. dzięki podwyżkom. We wtorek jednak radnych chętnych do zagłosowania za podniesieniem cen było tylko czterech – po dwóch z PO i PRO. Przeciw byli radni PiS, a wstrzymać się od głosu postanowili nie tylko radni SLD, ale też prawie wszyscy z Platformy Obywatelskiej.

Podwyżka i tak jednak wejdzie w życie, ponieważ Rada Miasta wcześniej poparła plan inwestycyjny Aquanetu zakładający zmianą taryfy. To nie pierwszy raz, kiedy radni zachowują się w ten sposób – podobnie było także m.in. w 2012 r.

To oznacza, że w 2016 r. poznaniacy zapłacą za metr sześcienny wody 4,70 zł zamiast obecnych 4,54 zł, a za odprowadzanie ścieków 6,38 zł zamiast obecnych 6,18 zł.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2s9ktw

Podziel się opinią

Share
d2s9ktw
d2s9ktw
Więcej tematów