PolskaPoznań chce ulepszyć budżet obywatelski

Poznań chce ulepszyć budżet obywatelski

• W Poznaniu odbyły się już cztery edycje budżetu obywatelskiego, w którym to głosy mieszkańców decydują o tym, jakie inwestycje zrealizuje miasto
• Z każdym rokiem zaangażowanie mieszkańców jest coraz większe, ale władze Poznania chcą, aby jeszcze więcej osób wpływało na zasady PBO
• Do końca marca potrwa zbieranie opinii od różnych grup mieszkańców na temat tego, jak jeszcze można ulepszyć budżet obywatelski

Poznań chce ulepszyć budżet obywatelski
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

Poznań to jedno z pierwszych miast, które wprowadziło u siebie budżet obywatelski. Od czterech lat mieszkańcy sami najpierw zgłaszają swoje pomysły na to, na co warto wydać miejskie pieniądze, a następnie głosują na ich zdaniem najciekawsze i najbardziej potrzebne projekty.

Z roku na rok zasady głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim mniej lub bardziej się zmieniają. Przed rokiem wprowadzono prawdziwą rewolucję – wprowadzono podział na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe tak, aby mieszkańcy każdego rejonu miasta mieli szansę zagłosować na coś, co bezpośrednio dotyczy ich okolicy. Można też było głosować na każdy zgłoszony projekt, który spełniał wymagania i był możliwy do realizacji. To jednak sprawiło, że na karcie do głosowania znalazło się aż kilkaset różnych pomysłów, w czym łatwo można było się pogubić. Kontrowersje wzbudziło też to, że projektom zgłoszonym przez pojedyncze osoby trudno było rywalizować o głosy ze stowarzyszeniami i instytucjami, które mogły sobie pozwolić na druk nawet kilkudziesięciu tysięcy ulotek i plakatów zachęcających do poparcia ich pomysłu.

Dlatego tym razem władze Poznania znów chcą poprawić PBO tak, aby był jeszcze bardziej sprawiedliwy i angażował jeszcze więcej osób.

- Będziemy docierać do mieszkańców, wnioskodawców, radnych osiedlowych, miejskich a także członków zespołu realizującego proces PBO - mówi Sylwia Stec, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania - Chcemy zastanowić się nad tym, jak dotychczas przebiegał PBO i co w tym projekcie zmienić, by bardziej zaangażować w niego mieszkańców i by jak najlepiej realizował założone w nim cele – dodaje.

Temu celowi mają służyć zaplanowane na marzec konsultacje budżetu, w które miasto chce zaangażować mieszkańców.

- Ewaluacja ma pomóc wydyskutować optymalny kształt budżetu obywatelskiego w Poznaniu. Bo każde miasto ma swoją specyfikę i swoje grupy interesariuszy - mówi Rafał Janowicz z firmy Brand Experience, która przeprowadzi ewaluacje Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. - Punktem wyjścia będzie oczywiście ocena poprzednich edycji PBO. Chcemy się jednak skupić na wypracowaniu zasad i wytycznych dla urzędu, który ten proces prowadzi. Będziemy to robić wspólnie z różnymi grupami interesariuszy tak, by PBO jak najlepiej odpowiadał na ich potrzeby – dodaje.

Dlatego dla miasta tak ważne jest, aby grono uczestników włączonych w prace było jak najszersze i jak najbardziej zróżnicowane. Z każdą z grup interesariuszy odbędą się spotkania, w sumie będzie ich aż 12. Każdy zainteresowany będzie mógł wypełnić ewaluacyjną ankietę internetową, swoje uwagi i pomysły będzie można też przesłać mailem. Dodatkowo prowadzone będzie badanie telefoniczne. Zebrane dane zostaną porównane z dostępnymi danymi dotyczącymi budżetów obywatelskich realizowanych w innych polskich miastach.

Proces ewaluacji potrwa do 31 marca i zostanie zakończony prezentacją wyników połączoną z warsztatem wypracowywania Zasad PBO17.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)