PolskaPoziom rzek niebezpiecznie wysoki

Poziom rzek niebezpiecznie wysoki

Rzeki w południowej części kraju przekroczyły już stan alarmowy. Niebezpiecznie jest także za naszą południową granicą. Nadchodzące deszcze i roztopy mogą spowodować powodzie - informuje RMF FM.

Poziom rzek niebezpiecznie wysoki
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

W południowo-wschodniej części kraju stan alarmowy został przekroczony na Lubaczówce i Tanwi, zaś stan ostrzegawczy na rzekach: Wisła, San, Wisłok, Wisznia, Szkło, Mleczka, Trzebośnica. Jednak, jak donoszą reporterzy RMF FM, rzeki te płyną w swoich korytach i na razie nie stanowią zagrożenia dla okolicznych domów.

Niestety gwałtowne roztopy grożą pojawieniem się osuwisk. W miejscowości Krzeszów osuwająca się ziemia zagroziła budynkowi, a mieszkającą w nim rodzinę trzeba było ewakuować.

Niespokojnie na Dolnym Śląsku

Niebezpieczna sytuacja panuje na Dolnym Śląsku. Miejsca, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe, to Orla w Korzeńsku i Sąsiecznica w Kanclerzowicach. Stan ostrzegawczy przekroczyła Barycz w Ostenie.

Zdaniem hydrologów, wysoki stan rzek nie zagraża mieszkańcom regionu. Gwałtowny przybór wody hamuje nocny mróz, który wstrzymuje zalegające w górach potężne pokrywy śniegu.

Niebezpiecznie u sąsiadów

Zagrożenie powodzią istnieje także za naszą południową granicą. Najgorsza sytuacja panuje na północy Węgier i na południowym-wschodzie Słowacji - tu mieszkańcy najbardziej obawiają się rzek Hron i Ipla.

W Czechach na razie nie ma zagrożenia powodziowego, ale na północy kraju warstwa śniegu wciąż ma od 20 do nawet 30 cm grubości. Sytuacja jest tym groźniejsza, że synoptycy zapowiadają w nadchodzącym tygodniu ocieplanie i roztopy, a to może spowodować wiele lokalnych podtopień.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)