"Rozszczelnienie". Pożar w zakładach Grupy Azoty

W piątek rano w zakładach Polimery Police Grupy Azoty doszło do rozszczelnienia instalacji z propanem, co spowodowało pożar. Grupy Azoty informuje, że sytuacja została szybko opanowana, nikt z pracowników nie odniósł obrażeń.

Przyczyną pożaru w zakładach Polimery Police było rozszczelnienie instalacji z propanem
Przyczyną pożaru w zakładach Polimery Police było rozszczelnienie instalacji z propanem
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe

19.07.2024 | aktual.: 19.07.2024 12:29

Do rozszczelnienia instalacji na terenie zakładów Polimery Police doszło w piątek około godz. 6.30. Na miejsce przybyła zakładowa straż pożarna oraz cztery jednostki PSP.

Rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt w komunikacie dla mediów poinformowała o "awaryjnym zatrzymaniu instalacji PDH".

"W trakcie odstawiania instalacji doszło do rozszczelnienia gorących połączeń kołnierzowych na wlotach do reaktorów instalacji PDH i zapalenia się węglowodorów. Co kluczowe, pożar po krótkiej chwili został ugaszony" - przekazała Darnobyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podkreśliła, że "nie odnotowano zniszczeń, które uniemożliwią ponowne uruchomienie instalacji". Podczas zdarzenia żaden z pracowników nie odniósł obrażeń.

25 pracowników ewakuowało się przed przyjazdem służb.

Rozszczelnienia instalacja i pożar

PAP wyjaśnia, że instalacja PDH służy do przeprowadzenia procesu katalitycznego odwodornienia propanu, w ramach którego produkowany jest propylen. "Po usunięciu węglowodorów z pętli reaktorowej połączenia kołnierzowe zostaną doszczelnione, a instalacja uruchomiona ponownie" - zapewniła rzeczniczka Grupy Azoty.

Polimery Police - Grupa Azoty Polyolefins to nowo wybudowany kompleks petrochemiczny, który ma produkować rocznie ponad 400 tys. ton propylenu i niemal 450 tys. ton polipropylenu.

Jest to największa w ostatnich latach inwestycja (ok. 7mld zł) w polskim przemyśle chemicznym.

Źródło: PAP/WP

Źródło artykułu:PAP
pożargrupa azotypolimery police
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)