Powstanie Warszawskie. We czwartek, 1 sierpnia obchodzimy 75. rocznicę wybuchu powstania. Sprawdź, o której zawyją syreny alarmowe
Powstanie Warszawskie. Już jutro, we czwartek 1 sierpnia obchodzimy 75. rocznicę wybuchu powstania. Zobacz, czym dokładnie była godzina „W” i o której godzinie usłyszymy syreny alarmowe.
Powstanie Warszawskie – olbrzymie straty
Jutro, we czwartek 1 sierpnia obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przypominamy, że powstanie skierowane przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim, zostało zorganizowane w przez Armię Krajową, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Wystąpienie zbrojne trwało do 3 października 1944, a w trakcie dwumiesięcznych walk straty polskich wojsk wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – godzina „W”
Chociaż obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 27 lipca, główne uroczystości zostały zaplanowane na dzień wybuchu, czyli 1 sierpnia, który w tym roku wypadnie we czwartek. Należy podkreślić, że jednym z najważniejszych punktów uroczystości jest tzw. godzina „W” będąca kryptonimem dnia i godziny rozpoczęcia akcji „Burza”. Godzina wybuchu Powstania Warszawskiego została ustalona podczas odprawy Komendy Głównej Armii Krajowej 31 lipca 1944 roku. Komendant Główny AK Tadeusz „Bór” Komorowski postanowił, że będzie to 17:00. Pora ta była związana ze wzmożonym ruchem ulicznym, dzięki któremu powstańcy mogliby wmieszać się w tłum żołnierzy i mieszkańców, co w efekcie ułatwiłoby transport amunicji i broni.
Przypominamy, że co roku w Warszawie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniona jest również godzina „W”. 1 sierpnia o 17:00 należy spodziewać się więc syren alarmowych. Wówczas na jedną minutę zostanie wstrzymany ruch uliczny.