PolskaPowstanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Powstanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Sejm przyjął ustawę o Narodowym
Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Centrum ma być instytucją
zarządzającą projektami badawczymi w strategicznych dla Polski
dziedzinach. Sejm znowelizował też ustawę o zasadach finansowania
nauki, m.in. po to, aby NCBR mogło dostawać fundusze z budżetu
państwa.

09.05.2007 | aktual.: 09.05.2007 12:28

Jak przypomniała sprawozdawca sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Solidarnego Państwa, Izabela Kloc (PiS), NCBR ma zarządzać środkami z budżetu państwa przeznaczonymi na aplikacyjne badania w nowatorskich dziedzinach, takich jak energetyka czy biotechnologia. Jego zadaniem będzie też wdrażanie nowych technologii do przemysłu. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca br.

Według przyjętego przez Sejm rządowego projektu nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki, Centrum będzie miało do dyspozycji ok 10% środków z budżetu, którym dysponuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto, NCBR będzie też oficjalnym partnerem dla zagranicznych instytucji, z którymi będzie ubiegać się o środki z Unii Europejskiej na realizację projektów badawczych.

W ustawie o NCBR nie znalazł się proponowany przez Platformę Obywatelską zapis, że prawa patentowe, powstałe w wyniku projektów realizowanych za pieniądze Centrum należą do naukowców, którzy opracowali nowe technologie. Ostatecznie prawa te będą należały do NCBR.

Przeszła natomiast poprawka PO, określająca precyzyjnie skład rady Centrum. Zgodnie z przyjętym przez posłów zapisem, rada będzie się składać z 17 członków. 10 wskażą instytucje reprezentujące środowiska naukowe, akademickie i gospodarcze (m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych i Polska Akademia Nauk); 5 członków rady będzie reprezentowało rząd; 2 członków wybierze Konwent Marszałków Województw.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)