Trwa ładowanie...

Powstanie komisja ds. pedofilii w Kościele? Poinformowano, czym ma się zajmować

Trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy, która ma powołać komisję do rozliczenia przypadków pedofilii w Kościele katolickim. - Ochrona ofiar przestępstw w Kościele jest niewystarczająca - powiedziała Jolanta Banach ze stowarzyszenia "Lepszy Gdańsk".

Share
Powstanie komisja ds. pedofilii w Kościele? Poinformowano, czym ma się zajmować
Źródło: Sejm.gov.pl
d4gu3qr

- Raport fundacji "Nie lękajcie się" (...) odsłonił system ukrywania przez władze Kościoła przypadków nadużyć seksualnych - powiedziała podczas konferencji w Sejmie Jolanta Banach ze stowarzyszenia "Lepszy Gdańsk".

I poinformowała o pracach nad ustawą, która ma powołać komisję ds. pedofilii w Kościele katolickim. W jej działaniach chcą brać udział m.in. posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, poeta Tomasz Jastrun, lewicowa radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Lisiński z "Nie lękajcie się". Łącznie będzie to 15 osób.

- Tylko w warunkach społecznej kontroli (...) można wyjaśnić te zjawiska i skutecznie im przeciwdziałać. Jak dowodzą przedstawione fakty, aktualna ochrona ofiar przestępstw w Kościele katolickim jest niewystarczająca - powiedziała Banach.

d4gu3qr

Komisja ds. pedofilii. Będzie mogła zaglądać do kościelnych archiwów

Celem komisji ma być wyjaśnienie przypadków nadużyć seksualnych, w tym zaniechań i zaniedbań władz kościelnych oraz roli organów świeckich w tych działaniach.

Komisja chce prowadzić działania, które mogą kończyć się zawiadomieniami do prokuratury. Ma mieć uprawnienia do m.in. wzywania osób do składania wyjaśnień i żądania udostępnienia dokumentów z archiwów kościelnych.

Prace nad ustawą prowadzą Stowarzyszenie "Lepszy Gdańsk" i Fundacja "Nie lękajcie się".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gu3qr

Podziel się opinią

Share
d4gu3qr
d4gu3qr
Więcej tematów